birgün

6° AZ BULUTLU

SAĞLIK 27.01.2021 08:04

Filyasyon ekipleri 12 saatten fazla çalışıyor

Filyasyon ekipleri 12 saatten fazla çalışıyor

Yaren ÇOLAK

İstanbul Tabip Odası (İTO) Çevre ve Halk Sağlığı Komisyonu tarafından hazırlanan “İstanbul’da koronavirüs sürecinde filyasyon çalışmaları” başlıklı rapor, dün düzenlenen basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Filyasyon ekiplerinde çalışan sağlıkçıların yüzde 50’den fazlasının diş hekimi olduğunun altını çizen İTO Halk Sağlığı ve Çevre Komisyonu Üyesi Dr. Deniz Mardin, “Ekipler, çalışmalarını uygun ortam olmadığı için apartman boşluklarında gerçekleştiriyor. Bununla beraber 12 saat ve üzeri çalışma saatleri var. Yemek yiyecek, tuvalete gidecek imkânlarının olmadığı şartlarda çalışıyorlar” dedi.

Filyasyon ekiplerinin güvenliği konusuna da değinen Mardin, “Ekipler herhangi bir saatte eve ve mahalleye giriş yapıyorlar. Burada sağlık çalışanlarının güvenliği de tehlike altında. Kişilerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışma saatleri düzenlenmeli” ifadelerini kullandı. Mardin, kronik hastalıkları ve gebe olan sağlık çalışanlarının çalışmaya zorlandığını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol