birgün

8° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 03.10.2018 15:49

Financial Times'tan 'enflasyon daha da yükselecek' değerlendirmesi

Financial Times'tan 'enflasyon daha da yükselecek' değerlendirmesi

Türkiye’de Eylül ayında enflasyonda gözlenen yüksek artış, yabancı medyanın da dikkatini çekti. Türkiye’de enflasyonun yüzde 25’e yakın bir düzeye tırmadığını duyuran Financial Times, liranın değer kaybının fiyatlar üzerinde “güçlü bir baskı” oluşturduğunu yazıyor.

İngiliz Financial Times gazetesi, Twitter üzerinden yayımladığı haberde, Türkiye’de döviz sorununun fiyatlarda önemli bir artışı tetiklerken, yıllık enflasyon oranının Eylül ayında yüzde 24.5'e çıktığını belirterek “Liranın bu yıldaki çöküşü, fiyatlar üzerinde güçlü bir baskı oluşturdu” görüşünü dile getiriyor. FT, üretici fiyatlarındaki yıllık oranının yüzde 46.2’ye tırmanmış olmasını ise enflasyonun daha da yükseleceğinin işareti olarak değerlendiriyor.

"MB'NİN HAREKET ALANI SINIRLI"

FT, ABD Başkanı Donald Trump ile yaşanan "kavganın", Türk ekonomisinin sağlığına ilişkin kaygıları artırmasının ardından döviz krizine neden olduğu yorumunu yaparak, “Hızla yükselen enflasyonu kontrol altına almaya çalışan Türkiye’nin Merkez Bankası, geçen ay faiz oranlarını önemli ölçüde artırdı. Ancak bankanın, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü muhalefeti nedeniyle faiz oranlarını yeniden artırmak için sınırlı hareket alanı olabilir” dedi. (ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız