birgün

13° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 30.01.2021 10:26

Fındığına sahip çıkanlar yargılanacak

Maden için yapılmak istenen sondaj faaliyetine direnen Ünye halkına dava açıldı. İddianamede yurttaşların, madenin çevreye zarar vereceğine ilişkin yapılan ‘yalan ve yanlış’ haberlerin etkisiyle bir araya geldiği öne sürüldü.

Fındığına sahip çıkanlar yargılanacak

Gökay BAŞCAN

Fındığıyla ünlü Ordu Ünye’de maden faaliyetleri için yapılmak istenen sondaja karşı direnen 15 kişiye dava açıldı. Yaşam savunucuları ‘mala zarar verme, kanunlara uymamaya tahrik ve görevi yaptırmama’ suçlarından yargılanacak. İddinamede “... özellikle kötü niyetli kişilerin sosyal medyada olay yerinde maden araması yapılacağı, çevreye ve doğaya zarar verileceği yönündeki yalan, yanıltıcı ve yayın yapmalarının verdiği etkiyle saat 10.30 sıralarında çevreden toplanan yaklaşık 100-150 kişilik yerel halkın, sondaj sahasına gelerek çalışmalara engel olmak istediği” ifadeleri yer aldı.

Geçen Ağustos ayında, Planson İmar Planlama Sondajcılık LTD. ŞTİ. tarafından Ordu’nun Ünye ilçesi Üçpınar köyünde yapılmak istenen sondaja karşı bölge halkı büyük bir direniş sergiledi. Birçok kez sondaj makineleri bölgeden uzaklaştırılan yurttaşlar polis ve jandarma ablukası altına alındı. Çıkan arbede sonucu biber gazı ve copa maruz bırakılan yurttaşlar gözaltına alındı.

findigina-sahip-cikanlar-yargilanacak-835677-1.

DEVLET ŞİRKETİ SAVUNDU

Gözaltına alınan 15 kişi hakkında çeşitli suçlardan dava açıldı. Dava açılanlardan Yaşar Öztürk, mağdur olanın şirket değil kendileri olduğunu belirtti. Devletin bir şirket için bölgeyi abluka altına aldığını hatırlatan Öztürk, “Bahçelerimize gidip çalışamadık. Devlet halkına karşı şirketini savundu” diye konuştu.

Kanser hastası olan ve bu süreçte tedavisini İstanbul’dan Samsun’a aldırdığını belirten Kesim Bozkurt ise şöyle konuştu: Şaşkınız bize neden dava açıldı anlamak zor. 10 yıl ömrüm varsa 5 yıl yaşarım yine topraklarımızı vermeyiz. Canımız pahasına savunacağız. Yaşam alanlarımızı korumak için elimizden geleni yapacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol