birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Finlandiya Başbakanı Marin: Umarım Türkiye, NATO üyeliğimizi en kısa sürede onaylar

Finlandiya Başbakanı Marin, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ülkesinin NATO üyeliğine onay sürecini görüştüklerini ifade etti. Marin, Erdoğan'ın "Finlandiya'nın mesele olmadığını" söylediğini belirterek, "Umarım Türkiye, NATO üyeliğimizi en kısa sürede onaylar" dedi.

GÜNCEL 07.10.2022 12:49
Finlandiya Başbakanı Marin: Umarım Türkiye, NATO üyeliğimizi en kısa sürede onaylar
Abone Ol google-news

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO üyeliğinin Türkiye tarafından en kısa sürede onaylanmasını ümit ettiğini söyledi.

Marin, Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen gayriresmi AB Liderler Zirvesi'ne girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün yine Prag'daki Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı sırasında yaptığı görüşmeye ilişkin soruyu yanıtlayan Marin, Erdoğan ile ülkesinin NATO üyeliğine onay sürecini görüştüklerini söyledi.

Marin, Erdoğan'ın "Finlandiya'nın mesele olmadığını" söylediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Türkiye konu olduğunda politikalarımızda hep tutarlı olduk. (NATO'nun) Madrid Zirvesi'nden önce müzakere ettik. Şimdi o anlaşmaları yerine getiriyoruz. Umarım Türkiye, NATO üyeliğimizi en kısa sürede onaylar."

İsveç ile Türkiye arasındaki görüşmeler hakkında yorum yapmak istemeyen Marin, "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya aynı anda katılmalarının önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bu, Avrupa'nın kuzeyinin güvenliği meselesidir." diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol