birgün

28° AÇIK

BİLİM 16.06.2021 15:50

Finlandiya’nın ahşap uydusu, bu yıl içinde uzaya gönderilebilir

Finlandiya’nın ahşap uydusu, bu yıl içinde uzaya gönderilebilir

Kulağa absürt gelecek olsa da Finlandiyalı Arctic Astronautics şirketi bu yıl sonuna kadar uzaya ahşap bir uydu göndermeyi planlıyor.

'WISA Woodsat' olarak adlandırılan kontrplaktan yapılma bu mikro uydu, bu hafta bir hava balonu yardımıyla yerden yaklaşık 32 km yukarı uçuruldu. Bu, şirketin uydunun kontrplak yapısının uzay şartlarında nasıl dayanacağını görmesi için yapılan bir deneme uçuşuydu.

ABD merkezli dijital medya şirketi Mashable'ın haberine göre, uzaydaki yolculuğunun sonradan izlenebilmesi için uyduya bir selfie çubuğuyla Avrupa Uzay Ajansı tarafından tahsis edilen bir sensör de eklendi.

Sadece dört inç çapındaki Woodsat uydusu, yine Finlandiya merkezli ormancılık şirketi UPM Plywood tarafından üretildi.

Uyduda kullanılacak kontrplak bir vakum odasında vakumlandıktan sonra atmosferin dışına çıkıp reaktif oksijenle temas ettiğinde bozulmaması için alüminyum oksit tabakasıyla kaplandı.

Woodsat'ın bu ilk deneme uçuşu, onu yukarı çıkaran balon patlayıncaya kadar, yani neredeyse üç saat sürdü. Bu tür mikro uydular normalde basit radyo iletişimi için yapılıyor ve dünyanın dört bir yanından mesaj alıp göndermede kullanılıyor.

Uydu yapımında kontrplak kullanmanın, alüminyum veya çelikle kıyaslandığında gelecekte daha sürdürülebilir bir alternatif olarak karşımıza çıkabileceği belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol