birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Finlandiya, sınırlarını Rus turistlere kapatma kararı aldı

Finlandiya, 30 Eylül itibarıyla sınırlarını Rus turistlere kapatacağını duyurdu. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Rusların ülkeye girişinin Finlandiya'nın uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığını öne sürdü.

DÜNYA 29.09.2022 16:27
Finlandiya, sınırlarını Rus turistlere kapatma kararı aldı
Abone Ol google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'da kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından çok sayıda Rus ülkeyi terk etmeye başladı.

Rusya vatandaşlarının gittiği ülkelerden biri olan Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Rusların ülkeye girişinin artık Finlandiya'nın uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığını öne sürdü.

Haavisto, 30 Eylül itibariyla Rusların ülkeye girişinin yasaklanacağını söyledi.

Haavisto aile ziyaretlerinin yanı sıra iş ve eğitim amaçlı girişlere de izin verileceğini söyleyerek, "Karar, Rus turistlerin ülkeye girişinin tamamen engellenmesini amaçlıyor" dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçtiğimiz hafta Rusya'da kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurmuş, 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağını söylemişti. Ukrayna'da Donbas, Herson ve Zaporijya’daki kontrolün tam sağlanması için kısmi seferberlik ilan edildiğine dikkat çeken Şoygu, cephe hattının 1000 kilometreden fazla olduğunu, böylece bu hattın gerisinde ve hat boyunca güvenliğin güçlendirileceğini bildirmişti.

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol