birgün

21° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 06.06.2020 21:48

Floyd protestoları devam ediyor: Amsterdam’da yeni gösteri 10 Haziran’da

ABD’de George Floyd’un öldürülmesi sonrası Hollanda ve Belçika’da da ırkçılığa karşı mitingler art arda düzenleniyor. Belçika’da protestolar, sömürgeci geçmişle hesaplaşma çağrılarına dönüştü

Floyd protestoları devam ediyor: Amsterdam’da yeni gösteri 10 Haziran’da

Turap Tercan / Amsterdam

Amsterdam'da ırkçılığa ve polis şiddetine karşı ikinci bir gösterinin 10 Haziran günü, Amsterdam-Zuidoost'taki Anton de Komplein'de yapılacağı açıklandı.

Protesto girişimini Bijlmer sakinleri yapacak. Bijlmer, kentin diğer bölgelerine kıyasla daha çok Afro-Hollanda nüfusa sahip bölge olma özelliğine sahip. Protesto duyurusnda "Bijlmer'deki siyah cemaat onlarca yıldır baskı kurbanı oldu. 1990'lardan beri ırkçılık ve polis vahşeti Bijlmer'de yaygın bir şekilde gerçekleşiyor.

Çocuklarımız hem medyada hem de sokakta sürekli olarak suçlanıyor" denildi. Açıklamada katılımcılardan barışçıl protesto için mevcut koronavirüsten korunma kuralları gereği birbuçuk metre mesafe kuralına uymaları ve ağız maskesi takmaları istendi. Eylem komitesi, sağlık şikayeti olan kişilerin evde kalmaları gerektiğini de belirtti.

Amstrerdam’da geçtiğimiz Pazartesi günü binlerce kişi Dam Meydanı'na akın etmişti. Belediye ve polis yetkilerinin 250-300 kişilik katılım beklediği eylemde meydan kısa sürede dolmuştu.

FLOYD ETKİSİ: BELÇİKALILAR SÖMÜRGECİ KRALIN HEYKELLERİNE SAVAŞ AÇTI

ABD’de George Floyd’un öldürülmesi sonrası dünya çapına yayılan protestolar, Belçika’da sömürgeci geçmişle hesaplaşma çağrılarına dönüştü. Ülkenin sömürge dönemindeki kralı 2. Leopold’ün heykellerinin kaldırılması için iki ayrı imza kampanyası başlatıldı. Kampanyalara şu ana dek 30 binden fazla kişi imza verdi. Change.org’da Fransızca ve Almanca olarak açılan imza kampanyalarında, ‘Kendisini Avrupa’nın başkenti olarak tanıtan ve birden çok kültürün birlikte yaşadığı Brüksel’de, 2. Leopold’ün yerinin olmadığı’ vurgulandı ve haziran sonuna kadar heykellerle anıtların kaldırılması çağrısı yapıldı.

14 YAŞINDAKİ GENÇ BAŞLATTI

Birini 14 yaşındaki bir gencin Instagram’da başlattığı kampanyalarda, başkent Brüksel’deki 2. Leopold anıtlarının ve Halle kentindeki bir büstün kaldırılması talep ediliyor. Reuters’a konuşan genç, “Reşit değiliz ve kimliğimizi ortaya çıkarmak istemiyoruz. Bu yüzden bizi temsil edecek bir organizasyon arıyoruz” ifadelerini kullandı. George Floyd’un Amerika’da polis tarafından öldürülmesinin ardından Belçika’daki protestolarda Gent şehrindeki bir 2. Leopold büstü kırmızıya boyanarak, Floyd’a ithafen “Nefes alamıyorum!” cümlesi yazılmıştı. Ayrıca, Anvers şehrindeki başka bir 2. Leopold heykeli de protestolar sırasında ateşe verilmişti.

MİLYONLARCA KONGOLU ÖLÜ

1800’lü yılların sonunda Afrika kıtasında Kongo’yu kolonileştiren 2. Leopold, ‘köle’ olarak getirdiği insanları Belçika’daki hayvanat bahçelerinde ‘sergilemesiyle’ tanınıyor. Çok sayıda genç Belçikalının, 1885-1908 arasında 2. Leopold’un Kongo’yu ‘şahsi malı’ ilan etmesinin ardından köleliğe direnen milyonlarca Kongolu öldürülmüşken, kralın hâlâ onurlandırılmasından rahatsız olduğu biliniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız