birgün

2° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 28.01.2021 15:21

Foça’da çevre faciası yaratan ‘Harrier’e dava açıldı

İzmir’in Foça ilçesinde geçtiğimiz yıllarda denize döktüğü petrol atıkları sebebiyle çevre faciası yaratan Palau bayraklı ‘Harrier’ isimli kuru yük gemisi hakkında kamu davası açıldı.

Foça’da çevre faciası yaratan ‘Harrier’e dava açıldı

BirGün/EGE

İzmir’in Foça ilçesinde 2018 yılında denize döktüğü petrol atıkları yüzünden çevre faciası yaratan Palau bayraklı ‘Harrier’ isimli kuru yük gemisi hakkında açılan savcılık soruşturması tamamlandı.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, ‘İnsan veya hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi taksirle kirletmek’ suçundan gemi donatanı Julia Shipping İnc. ve gemi kaptanı Mahesh Kaushal’a Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı.

Senih Özay konu hakkında, “Foça’da halk ve avukat arkadaşlarımızla mücadele ettik. Suç duyurusunda bulunduk. Böylesine denizdeki canlılara, hayvanlara bitkilere verilen ciddi bir zarar oldu. Bunun hesabını sormak lazım. Londra’da Tazminat Fonu var. Bu konuda yörede zarar gören yurttaşların mutlaka başvurması lazım” dedi.

Harrier hakkında çevre gönüllüleri adına hukuk sürecini başlatan Feyzi Hepşenkal da yaşanan çevre faciasının, ekolojik kirliliğe yol açtığını, buna rağmen geminin Aliağa‘da bulunan gemi söküm tesislerinde baştankara edildiğini, personelin gemiyi terk etmelerine izin verildiğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol