birgün

15° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 05.04.2020 09:03

Foça’dan Çeşme’ye risk büyük

Foça’dan Çeşme’ye risk büyük

Berkay SAĞOL

SALGININ gölgesinde yürürlüğe giren koruma alanlarına ilişkin yönetmelik endişe veriyor. İzmir Şehir Plancıları Odası’ndan yapılan açıklamada “Sermayenin doğal alanlar üzerindeki talepleri için yasal zemin yaratıldı” dendi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nden 16 Mart’ta yürürlüğe giren yönetmeliğe ilişkin şu açıklama yapıldı: “2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nda yapılan değişikliklerle ‘Acele kamulaştırma’ kararlarına olanak sağlandı ve sermaye taleplerinin gerçekleştirilmesi yönünde yasal altlıklar hazırlandı” denildi.
Açıklamada bu yönetmelikle nelerin değiştiği şöyle aktarıldı:

“Nitelikli doğal koruma alanlarında, entegre olmayan tarım ve hayvancılık tesisleri ile iskele, kültür balıkçılığı vb. uygulama ve yapılaşmalara izin verilmekte. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanlarında da entegre üretim ve depolama tesisleri ile madencilik faaliyetlerinin yapılmasına olanak sağlanmakta.”

İzmir’de de korunması gereken birçok doğal alanın tehdit altına girdiği vurgulanan açıklamada, şu ifadeye yer verildi: “Foça, Urla, Karaburun, Çeşme, Gediz Deltası başta olmak üzere korunması gerekli alanlar yapılaşma tehdidine açık hale getirilmiştir. Son dönemde gündeme gelen ‘Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilanı ve bu bölge için alınmış acele kamulaştırma kararlarının da bu sürecin parçası olduğu unutulmamalı. Korunması gerekli doğal sit alanlarının mevzuatta yapılan bu değişikliklerle rant baskısına kurban edilmesi ve yapılaşma baskısı altında bırakılması asla kabul edilemez.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız