birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Foça’nın Sanat Tarlası

İzmir Foça’nın Kocamehmetler köyünde kurulan Sanat Tarlası birçok sanatsevere ev sahipliği yapıyor. Bu ay yeni oyun ‘Duygu Çıkmazları’ tiyatroseverlerle buluştu.

BİRGÜN EGE 17.06.2022 06:30
Foça’nın Sanat Tarlası Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Gonca YILDIZ

Tiyatro Çat-lak tarafından Foça’nın Kocamehmetler köyünde kurulan Sanat Tarlası herkesi sanatla buluşturmaya devam ediyor. Her ay başka bir tiyatro oyunu ve dans gösterisi sergilenen Sanat Tarlası’nda girişler ücretsiz. Tiyatro Çat-lak bu ay yeni oyunları ‘Duygu Çıkmazları’nı tiyatroseverlerle buluşturdu. Sanat Tarlası’nda kulis, fuaye, dekorlar ve koltuk bulunmuyor. Ayrıca seyircilerin bir kısmı portatif oturaklarını getirirken, paletlerden yapılmış koltuklar izleyicileri hiç mi hiç rahatsız etmiyor.

Tiyatro Çat-lak’ın ve Sanat Tarlası’nın kurucusu Seda Yelbuğa hedeflerinin bütün insanları sanatla tanıştırmak ve bir yerinden tutmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Yelbuğa, “2009 yılında Karşıyaka Sanat Kültür Derneğimizi açtık. Dernekte sadece zenginlerin değil, orta halli insanların da sanata dokunmasını işledik. Tiyatro, dans, müzik dersi almak isteyenler ücretini ödeyip özel kurslardan, ajanslardan ders alabilirler. Ama durumu uygun olmayan insanlar için bu durum bir handikap. Biz bunu kırıp herkesi sanatla buluşturmak istedik ve bu yola çıktık. Derneğimizde sadece üyelik aidatımız var, aldığımız aidatlarla da kirayı ve faturaları ödüyoruz. Kesinlikle kâr gütmeyen bir kurumuz” dedi.

2016 yılında aldıkları tarlada da aynı düzeni sürdürdüklerini ifade eden Yelbuğa, “Aynı zamanda yaşadığımız Çat-lak Sanat Tarlası’nı aldıktan sonra da mevcut düzeni bozmadık. Köyde yaşayan insanları ücretsiz bir şekilde tiyatroyla, dansla buluşturmayı hedefledik. En azından ayda bir kez herkes bu gösterilere ulaşsın istiyoruz” diye konuştu. Haziran ayının 25’inde Dario Fo’dan ‘Yalnız Kadın’ ve hemen arkasından dans gösterisi de Sanat Tarlası’nda izleyiciyle buluşacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun