birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Ford Otosan işçileri yarın iş durduruyor

Metal direnişi Kocaeli’ye de sıçradı. Eylem yapan Ford Otosan işçileri, işten atılanların geri alınması talebiyle iş durduracağını duyurdu. Ardından yönetim üretimi durdurdu

BİRGÜN PAZAR 19.05.2015 20:43
Ford Otosan işçileri  yarın iş durduruyor
Abone Ol google-news

UĞUR ENÇ

Bursa’da Renault ve Tofaş fabrikalarında başlayan ve dalga dalga yayılan direniş, Kocaeli’ye de sıçradı. Ford Otosan fabrikasında çalışan 300 işçi, bugün Sekapark alanında toplanarak eylem yaptı. “Türk Metal istifa”, “Satılık sendika istemiyoruz” sloganları atan işçiler, “Direnişteki işçilerin talepleri bizim de taleplerimizdir. Türk Metal Ford’dan gidecek” dedi. İşten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını isteyen işçiler, bu taleple bugün iş durduracaklarını açıkladı.

DİŞİMİZİ SIKMAK İSTEMİYORUZ
İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Hakan Cömert, şunları kaydetti: “Yıllardır biz metal işçilerinin yaşadığı sorunlar artık dayanılmaz hale geldi. Artık dişimizi sıkarak çalışmak, kıt kanaat geçinmek istemiyoruz. Ekonomiyi sırtlamış olan bizleriz. İhracat rekorları kırılıyor. İşçilere gelince tüm kesenin ağzı kapanıyor. Bu sorunlara karşı Bursa’daki metal işçisi kardeşlerimiz bir mücadele yürütüyor. Aynı sorunları yaşayan Ford Otosan işçileri olarak Bursa’daki işçi kardeşlerimizi sonuna kadar destekliyoruz.”

Taleplerinin aynı olduğunu dile getiren Cömert, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir taraftan MESS patronları, diğer taraftan işçilerin değil patronun sözcülüğünü yapan Türk Metal bu sorunların kaynağıdır. Bursa’da metal işçisi kardeşlerimiz artık fabrikalarına işçi kanı dökmüş, eli kanlı Türk Metal’i sokmuyorlar. Kendi kararlarını kendileri veriyor, direnişi hep beraber yürütüyorlar. Bizlerin de talepleri aynıdır. Ücretlerimiz Bosch sözleşmesi baz alınarak yeniden ayarlansın, yaşadığımız süreçten dolayı hiçbir işçinin işine son verilmeyeceği konusunda garanti verilsin. Türk Metal Ford’dan gitsin.”
Taleplerinin karşılanmaması durumunda kendilerinin de gerekli adımları atacağını söyleyen işçiler, bu süreçte keyfi biçimde işten atılan 15 arkadaşlarının işe geri alınması için bu sabah iş bırakacaklarını duyurdu. İşçiler, “Arkadaşlarımız işe geri dönene kadar çalışmayacağız” diye konuştu.

İKİNCİ DUYURUYA KADAR...
Ardından, Ford Otosan yönetimi, ikinci bir duyuruya kadar üretime ara verdiğini açıkladı. İşçilere yapılan açıklamada “Parça ikmalinde yaşanan kesintiler” gerekçe gösterilerek, işçilerin izinli sayılacağı belirtildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol