FOX muhabiri Gülşah İnce, ekiplerinin araçta kanalın logosu göründüğü için yangın bölgesine alınmadığını duyurdu.

FOX TV ekibi, yangın bölgesine alınmadı

Yangın bölgesinde skandal: FOX, Halk TV ve Reuters bölgeye alınmadı!
Yangın bölgesinde haber takibi yapan yapan FOX, Halk TV ve Reuters muhabirlerine akreditasyon engeli uygulandı.
6 Ağustos 2021 08:41 / Medya
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), televizyon yöneticilerine özel hat üzerinden yaptığı "yanan bölegeleri ekranda göstermeyin" tehdidinin ardından, şimdi de yangın bölgesinde haber takibi yapan gazeteciler engellenmek isteniyor.

Dün, afet bölgesinde açıklama yapacak olan bakanların ptogramını takip etmek isteyen FOX, Halk TV ve Reutters muhabirlerine akreditasyon uygulandığı ve bölgeye alınmadıkları ortaya çıktı.

Konuyla ilgili FOX Ana Haber canlı yayınında açıklama yapan FOX muhabiri Gülşah İnce, skandal uygulamayı şu sözlerle anlattı:

"Günlerdir Kemerköy termik santralinin hemen yanından anbean yaklaşan alevleri sizlere aktarnayı sürdürmüştük. Ama şu an neredeyse 2 km dışındayız. Çünkü bugün anlamakta zorlandığımız bir akreditasyon engeliyle karşılaştık jandarma kontrol noktalarında. Aslında sadece ben değil, bir liste var jandarmanın elinde ve o listede adı olmayan kurumlar içeriye alınmadı.

Bunu aslında ilk başta sadece termik santralin içerisi için düşündüğümüz bir önlem olarak algılamıştık. Çünkü dün Orman Bakanı, İçişleri Bakanı ve Enerji Bakanı buradaydı ve santral içerisinde bir basın toplantısı yapmayı düşünüyorlardı ama rüzgarın da etkisiyle kontrolden çıkan yangın sebebiyle o toplantı gerçekleştirilemedi.

Bugün, yine üç bakanın bir arada görüşeceği ve ardından Enerji Bakanı'nın açıklama yapacağı haberi geldi. Biz de burada günlerdir çalışan haber emekçileri olarak bir aray toplandık ve termik santrale gidiş için jandarma kontrol noktasında beklemeye başladık ve içeriden haber geldi. "Artık gazeteciler girebilir" dendi. Hemen ardından harekete geçtik ancak camımızda FOX logosu görüldüğü için bizi içeri almadılar."