birgün

1° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

BİRGÜN DAİLY 06.09.2017 14:19

France: Political situation in Turkey hinders possibility of EU talks

Turkish internal political situation does not allow the possibility for the EU accession process, French government spokesman Christophe Castaner said on Tuesday.

France: Political situation in Turkey hinders possibility of EU talks

Sputnik – 5 September 2017, Tuesday

MOSCOW — The political situation in Turkey deters the country's accession process to the European Union, French government spokesman Christophe Castaner said on Tuesday.

"The political situation in Turkey, taking into account our relevant positions, does not allow to consider the possibility of the talks' promotion, exchange of opinions and expectations related to enhancing integration with Turkey," Castaner told the France Inter radio broadcaster.

Castaner noted that the dialogue between the bloc and Ankara should be maintained even though the "accession negotiations are suspended."

Turkish-EU relations became significantly strained after the 2016 attempted coup in Turkey as, from the European Union's point of view, Ankara continues to violate human rights while persecuting those who are believed to have links with the coup plotters. Brussels has additionally criticized the April referendum that granted Turkish President Recep Tayyip Erdoğan with more powers.

Source: https://sputniknews.com/world/201709051057110172-france-turkey-eu-accession/

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol