birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 01.05.2021 20:25

Frankfur’ta 1 Mayıs: DGB'den Alman Postası ve Lufthansa'ya eleştiri

Frankfurt'ta 1 Mayıs mitinginde konuşan Alman Sendikalar Birliği Hessen Thüringen Başkanı Michael Rudolph, "9 milyar avro destek alan Lufthansa işçi çıkarmaktan bahsediyor. Bu kabul edilemez. Posta'da da iş var. Ama sözleşmeler birer yıllık" diye eleştirdi

Frankfur’ta 1 Mayıs: DGB'den Alman Postası ve Lufthansa'ya eleştiri

BirGün FRANKFURT

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Frankfurt'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü 4 bin kişiyle "Dayanışma gelecektir" diyerek kutladı. Mitingte sağlık sektörü ve kamu çalışanları, "Alkış yetmez, iyi iş ortamı, iyi ücret istiyoruz" talebini dile getirdiler.

SOL Parti’nin de kitlesel katılım gösterdiği mitingte konuşan DGB Hessen Thüringen Başkanı Michael Rudolph, Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Tarek Al Wazir'in (Yeşiller) yanısıra Lufthansa ve Alman Postası şirketlerini eleştirdi. Michael Rudolph özetle şunları söyledi:

frankfur-ta-1-mayis-dgb-den-alman-postasi-ve-lufthansa-ya-elestiri-871182-1.

“Yalnızca Frankfurt'ta on bin sosyal konuta ihtiyaç var. Sosyal konutun lüks olamaz. Devletin bunun için şirketlere para veriyor. Bunu yapmak yerine yerine konutları kendisi yapmalı. Bakan Tarek Al Wazir yıllardan beri bu konularda gerekeni yapmıyor. Al Wazir'in inşaat işçilerinin avukatı olacağına inananlar da yanılıyor. Kamu ihaleleri mutlaka çalışanlarına tarif ücreti ödeyen işverenlere verilmeli. Korona mücadele boş zamanları ilgilendiren bir konu değildir. İşverenler, iş yerlerinde gerekli önlemi almalıdır. Postada iş var. Ama sözleşmeler birer yıllık. Adil, onurlu bir ödeme istiyoruz. Krizden birlikte güçlenerek çıkmalıyız. 12 milyarlık destek verildi. Biz işverenlerin demokratikleşmesini istiyoruz. 9 milyar avro destek alan Lufthansa işçi çıkarmaktan bahsediyor. Bu kabul edilemez. Destekler istihdamın korunması şartıyla verilmelidir. İşverenler krizden sonra kendileri için vergi indirimi istemeye başladı. Bu asla söz konusu olamaz. Güçlü omuzlar daha çok yük taşımalı.”

CİRO YAPMALARINA RAĞMEN BİRER YILLIK SÖZLEŞME

DGB Frankfurt Başkanı Philipp Jacks, mitingle pandemide insan hayatını risk etmeden demokratik hakları kullanabileceğini gösterdiklerini söyledi. Pandemide sağlık çalışanlarının ve özellikle kadınların yaptığı işlerin öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydeden Jacks, ücretlerinin artırılması için toplum olarak çözüm bulmak durumunda olduklarını belirtti. Philipp Jacks, “Alman Postası'nda işler çok. Büyük ciro yapmasına rağmen çalışanlarına birer yıllık iş sözleşmesi yapıyor. Almanya kriz günlerinde sosyal devlet olmasının gereğini yerine getiriyor. Dünyadaki işçilerin mücadelesi hep aynı. Biz emeğimiz için mücadele ediyoruz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI ABD’Yİ ÖVDÜ

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ise çalışanlardan kazanılmış sosyal haklara sahip çıkmalarını istedi. 2020'nin Deutsche Bank için son yedi yılın en kazançı yılı olması nedeniyle hissedarlarını sevindirdiğine dikkat çeken Feldmann, ancak esnafın pandemide fakirleştiğini, işverenlerin de sosyal kesintilerden bahsetmeye başladığını söyledi. Feldmann, devletin kemer sıkma politikası yerine borçlanmaya gitmesini savundu.

Feldmann, zengin bir kentte kamu çalışanların değerinin gözardı edildiğini de ifade etti. Pandemide önemli iş kollarında kamulaştırma yapmanın daha iyi anlaşıldığını savunan Feldmann, hastanelerin özelleştirmesini isteyen ırkçı AfD lideri Gauland'dan sağlık kuruluşlarında mesai yapmasını tavsiye etti. ABD yönetiminin şirketler için vergi üst sınırını yukarıya çekmek istediğini ve kurumlar vergisi getirmek istediğini kaydeden Feldmann, “ABD ırkçı, faşistten kurtuldu. Bir yıl önce hayal edemeyeceğimiz adımlar atmayı düşünüyor. Muhteşem bir şey. Uzun süre bekledik. Uluslararası işçi hareketi için büyük bir aşama. ABD bu yönüyle Avrupa Birliği'ne örnek olacak” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol