Frankfurt’ta yapılan büyükşehir belediye başkanı seçimleri ikinci turunda, Suriyeli göçmen bir ailenin çocuğu olan Mike Josef, on puan geriden gelerek tarihi bir başarıya imza attı.

Frankfurt’ta Suriyeli göçmen Mike Josef, yeni büyükşehir belediye başkanı

BirGün FRANKFURT

Almanya’ya Suriyeli göçmen bir ailenin çocuğu olarak gelen Mike Josef (SPD), Frankfurt’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre kırk yaşındaki Sosyal Demokrat siyasetçi, ikinci tur seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 51,7’sini, rakibi Uwe Becker (CDU) ise yüzde 48,3’ünü aldı. İlk tur oylamada Josef yüzde 24, Uwe Becker ise yüzde 34,5 oranında oy almışlardı. İlk turda yüzde 21 oy alan Manuela Rottmann’ın (Yeşiller) seçmeni muhtemelen Josef’in seçilmesinde büyük etkisi oldu. İkinci tura katılım oranı yüzde 35,4 oldu.

Mike Josef, SPD, Yeşiller, FDP ve Volt’tan oluşan dört partili belediye koalisyonunda kentsel gelişimden sorumlu encümen olarak görev yapıyordu. Josef tarihi zaferinden sonra, “Gerçekten çok duygulandım ve minnettarlıktan başka bir şey hissetmiyorum, Tüm Frankfurt halkının Belediye Başkanı olmak istiyorum. Bu sorumluluğun bana verilmesi benim için bir onurdur, bunu alçakgönüllülükle yerine getireceğim” dedi.

Seçimler, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ın yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle düzenlenen halk oylaması ile görevden alınmasıyla yapılması zorunlu olmuştu. Feldmann, halk oylamasıyla görevde alınan ilk büyükşehir belediye başkanı ünvanına ulaşmıştı.

MİKE JOSEF KİMDİR?

Josef, 1983 yılında Suriye’nin Kamışlı kentinde doğdu. Hıristiyan azınlığın bir parçası olan ailesi 1987 yılında ülkeyi terk etti. 1999 yılında Ulm-Wiblingen’deki Albert-Einstein-Realschule’de ortaokul bitirme sertifikasını aldı ve 2002 yılında Neu-Ulm’daki Fachoberschule’de ileri teknik üniversite giriş yeterliliğini elde etti. 2002-2003 yılları arasında Ulm’deki Alman Kızılhaçı’nda sivil hizmette bulundu. Josef 2004 yılından itibaren Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi’nde siyaset bilimi, tarih ve hukuk okudu ve 2010 yılında siyaset bilimi bölümünden mezun oldu.

2011 yılından sulh hâkimi olarak seçilinceye kadar Frankfurt Römer’de SPD meclis grubunda belediye meclis üyeliği yaptı ve Hessen’in güneydoğusunda DGB’de örgütlenme sekreteri olarak çalıştı. Mike Josef 2013’ten 11 Kasım 2022’ye kadar Frankfurt SPD’nin başkanlığını üstlendi. Mike Josef evli ve iki oğlu var.

KASSEL: YEŞİL ADAY 750 OY FARKLA SEÇİLDİ

Diğer yandan Kassel’de gerçekleşen büyükşehir belediye başkanlığı seçimini Yeşiller’den Sven Schoeller 350 oy farkla kazandı. Sven Schoeller ile eski Kassel Belediye Başkanı Christian Geselle ilk turda ilk iki sırayı almıştı. Ancak Sosyal Demokrat Geselle çok yıpratıldığını gerekçe göstererek ikinci tura katılmayacağını açıkladı. Pazar günü yapılan ikinci tur seçimlerinde tek aday Schoeller, yüzde 50’nin üzerinde bir onaya ihtiyacı vardı. Sandıktan Yeşil adaya 24 bin 551 oy çıkarken, hayır oylar ise 23 bin 801’de kaldı.