birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Fransa, Almanya'nın F-35 planından rahatsız: "Karar hayal kırıklığı"

Almanya atom bombası taşıma kabiliyetine sahip Tornadoların yerine 35 adet F-35 almaya karar verdi. Ancak Fransa, komşusu Almanya'nın bu kararından hoşnut değil. Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Paul Maurice karara ilişkin "Almanya'nın kararı Fransa'da hayal kırıklığı ile karşılandı" ifadelerini kullandı. Almanya'nın F-35 alma kararının ardından Fransa'da yaşanan bir diğer endişe de Almanya-Fransa-İspanya ortak savaş uçağı projesi FCAS'ın geleceğinin tehlikeye girmesi olasılığı.

AVRUPA 18.03.2022 11:15
Fransa, Almanya'nın F-35 planından rahatsız: "Karar hayal kırıklığı"
Abone Ol google-news

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, 35 adet F-35 satın alınacağını duyurdu. Bu uçakların, 40 küsür yıl önce Alman Hava Kuvvetleri envanterine giren ve Amerikan atom bombalarını gerektiğinde hedefe götürme kabiliyetine sahip olan Tornado savaş uçaklarının yerini alması hedefleniyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (European Council on Foreign Relations) adlı düşünce kuruluşunda güvenlik uzmanı olarak görev yapan Rafael Loss, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, F-35'in tercih edilmesinin arka planında askeri gerekçeler olduğunu dile getirdi. "Bir atom bombasını hedefe taşımak istediğinizde bunu, diğerlerine oranla hayalet (radara yakalanmayan) uçaklarla çok daha iyi yaparsınız" diyen Loss, "Bizim bu azaltılmış radar kesitine ve hedefleri daha uzaktan tanıma ve yok etme kabiliyetlerine ihtiyacımız var. Bunu da F-35, şu an piyasada olan diğer tüm hava muharebe sistemlerinden daha iyi yapıyor" ifadelerini kullandı.

Loss, Almanya'nın almayı planladığı 35 adet F-35 savaş uçağının maliyetinin yaklaşık 4 milyar avro olacağını belirtiyor. "Buna tabii ki, oldukça yüksek olan işletme ve bakım giderleri de eklenecek" ifadesini kullanan Loss, sadece Alman askeri havalimanlarının F-35'lerle uyumlu hale getirilebilmesi için yüzlerce milyon avroya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

SOL PARTİ F-35 ALIMINA KARŞI

Federal parlamentoda F-35 alımı planına net bir dille karşı çıkan tek parti, muhalefetteki Sol Parti. Partinin meclis grubunda savunma politikaları sözcüsü olarak yer alan Ali Al-Dailami, "Biz Alman ordusunun, nükleer silahlarla donatılma yeteneğine sahip savaş uçaklarıyla güçlendirilmesine karşıyız. Ciddi bir durumda, Alman ordusuna bağlı pilotların ABD'ye ait atom bombalarını atmasını öngören nükleer ortaklık güvenlik sağlamaz, bilakis Avrupa'da olası bir nükleer savaşı körükler. Ukrayna'daki savaşın dehşeti, silahlanma yarışı için bir bahane olarak kötüye kullanılmamalı" ifadelerini kullandı.

Alman Hava Kuvvetleri ise oldukça eskiyen Tornado'ların yerini, içinde bulunduğumuz 20'li yıllar bitmeden modern uçakların alacak olması memnuniyet yaratmış gibi görünüyor. Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, çok sayıda Avrupa ülkesinin de F-35'te karar kıldığını belirterek "NATO hava sahasında güvenliği birlikte sağlama ve İttifak'ı savunma kabiliyetimiz daha da güçlenecek" dedi.

İngiltere, İtalya, Hollanda ve son olarak Finlandiya ile İsviçre, hava kuvvetlerini F-35'lerle modernize etme kararı almıştı. Bu ülkelerin Almanya ile beraber hava sahası savunmasında daha iyi iş birliği yapabileceği vurgulanıyor.

KARAR, FRANSA'DA RAHATSIZLIK YARATTI

Merkezi Paris'te bulunan Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Paul Maurice ise "Almanya'nın kararı Fransa'da hayal kırıklığı ile karşılandı" dedi. "F-35 burada, ABD'nin NATO içindeki gücünün bir sembolü olarak görülüyor. Avrupa'nın özerkliği ve egemenliği ile ilgili yapılan onca konuşmanın ardından beklenti, Almanya'nın daha çok bir Avrupa silahlanma siyasetine göre pozisyon almasıydı" ifadelerini kullanan Maurice, ABD'nin bir önceki başkanı Donald Trump döneminde olduğu gibi, güvenlik politikaları gereği kendini geri çekmesi durumunda ne olacak sorusunu gündeme getirdi.

"Bu bir sonraki ABD başkanı greve geldiğinde ya da daha önce ABD Kongresi seöimlerinden sonra olabilir" dedi. Avrupa'nın bu tarz gelişmelere hazırlıklı ve güvenlik konularında özerk olması gerektiğini dile getiren Paul Maurice, "Bunun için 10-15 yıl hazırlık gerekiyor, o yüzden hemen başlamak lazım" dedi.

FCAS SUYA MI DÜŞÜYOR?

Almanya'nın F-35 alma kararının ardından Fransa'da yaşanan bir diğer endişe de Almanya-Fransa-İspanya ortak savaş uçağı projesi FCAS'ın (Future Combat Air System) geleceğinin tehlikeye girme olasılığı. Bu proje kapsamında, 2040 yılına kadar, Fransız Rafale ve Alman Eurofighter savaş uçaklarının yerini alacak modern savaş uçağının yapımı öngörülüyor. Maurice göre Paris'te şu anda, "Almanya'nın bu durumda FCAS'e ihtiyacı olacak mı? Yoksa F-35'ler geçici değil de uzun vadeli bir çözüm mü?" endişeleri hakim.

Bu endişelerden ve sorulardan haberdar olan Berlin'de ise, F-35'lerin sadece atom bombası taşıma kabiliyetine sahip Tornadoların yerini alacağı ve başka görevler için düşünülmediği üstüne basa basa vurgulanırken, alınacak uçakların bu amaçla ABD'de sertifikasyondan geçeceği belirtiliyor. Almanya'da geçtiğimiz yıllarda tartışılan, Tornadoların yerine Amerikan F-18 uçaklarının alınması ya da Eurofighter'ların atom bombası taşıyıcısı hale getirilmesi planlarından ise, uzun bir süreç gerektirdiği için vazgeçilmiş görünüyor.

Ayrıca Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, elektronik harp kabiliyeti, yani radarlarla mücadele için 15 adet de Avrupa'da üretilen Eurofighter tipi savaş uçağı alınacağını bildirdi. Lambrecht, FCAS projesinin ilerletilmesi için de yeterince maddi kaynak bulunduğunu dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun