birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Fransa Başbakanı Borne, Putin'in tahıl açıklamalarını yalanladı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Moskova'nın iddiasının aksine, Avrupa'ya ihraç edilen Ukrayna tahılının yüzde 70'inin Afrika'ya veya Asya'ya gönderildiğini savundu. Enerji fiyatlarının yükselişiyle ilgili de konuşan Borne, "kışı göğüslemeye hazır olduklarını" dile getirdi.

AVRUPA 03.10.2022 22:39
Fransa Başbakanı Borne, Putin'in tahıl açıklamalarını yalanladı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Moskova'nın açıklamalarının aksine, Avrupa'ya ihraç edilen Ukrayna tahılının yüzde 70'inin Afrika'ya veya Asya'ya gönderildiğini iddia etti.

Ulusal Meclisin yeni yasama dönemi açılışında konuşan Borne, Ukrayna-Rusya Savaşı'nı ve Fransa'daki etkilerini değerlendirdi.

Borne "dayanışma koridorları" vasıtasıyla Ukrayna'dan 14 milyon ton tahılın çıkartıldığını belirterek "Moskova'nın yanıltıcı iddialarının aksine, Avrupa'ya ihraç edilen tahılın yüzde 70'i, daha sonra Afrika'ya veya Asya'ya gönderildi" dedi.

Bu savaşın, Fransa ve Avrupa için gıda egemenliği oluşturulmasının gerekliliğini gösterdiğini ifade eden Borne, küresel bir gıda krizinin olası olduğunu kaydetti.

UKRAYNA'NIN YENİDEN İNŞASININ MALİYETİNİN 350 MİLYAR EURO'DAN FAZLA OLACAK

Ukrayna'nın yeniden inşasının maliyetinin 350 milyar Euro'dan fazla olarak tahmin edildiğine işaret eden Borne, gelecek aylarda Fransız şirketlerini harekete geçirmek için Ukraynalı yetkililerle Paris'te ekonomi konferansı düzenleyeceklerini söyledi.

Borne, savaşın başlangıcından bu yana Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımları anımsatarak bunların 'işe yaradığı' değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Başbakanı, "Bu yaptırımlardan vazgeçmek, Ukrayna'dan vazgeçmek olur" dedi. Borne, Rusya’nın gerilimi tırmandırmaya devam etmesinin muhtemel olduğunu vurguladı.

Enerji fiyatlarının yükselişiyle ilgili de konuşan Borne, "kışı göğüslemeye hazır olduklarını" dile getirdi. Borne ayrıca "Rusya NATO'yu zayıf ve bölünmüş bulacağını düşündü, onu yeniden birleştirdi" değerlendirmesinde bulundu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun