birgün

22° AZ BULUTLU

DÜNYA 03.07.2020 10:39

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti. Yeni kabine kurulana kadar görevinin başında kalacak.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Elysée Sarayı, bir basın açıklamasında Edouard Philippe’in Macron’a istifasını sunduğu ve Cumhurbaşkanı’nın istifayı kabul ettiğini duyurdu.

Phlippe’in, yeni kabine kurulana kadar görevine devam edeceği bildirildi.

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un yeniden kredi toplamak ve kaybettiği seçmenleri geri kazanması için hükümet değişikliğinin geleceği spekülasyonları yapılıyordu.

Fransız otoritelerinin koronavirüsle mücadelesine yönelik eleştirilere maruz kalmasına rağmen, son haftalarda Başbakan Philippe’nin popülaritesinin yükseldiği görülüyordu.

Her şeye rağmen, Macron’un cumhurbaşkanlığını her yönüyle yenileme isteğini deklare etmesinin ardından Haziran ortasında, Başbakanın geleceği hakkındaki spekülasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştı.

Fransız hükümet değişikliklerinde, başbakan kabine atamalarından önce istifasını sunar ancak yeniden hükümet belirlenirken tekrardan önceki pozisyonuna atanabilir.

Başbakan Phlippe’nin istifasının 2022 yılında yeniden seçilmek isteyen Macron’a potansiyel bir rakip yaratabileceği düşünülüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız