birgün

16° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 14.05.2020 12:06

Fransa Başbakanı Philippe hakkında koronavirüs soruşturması başlatılabilir

Fransa'da koronavirüs krizini iyi yönetememekle eleştirilen Başbakan Edouard Philippe ve bakanlar hakkında 63 suç duyurusu yapıldı. Suç duyurularının kabul edilmesi halinde soruşturma başlatılacağı aktarıldı

Fransa Başbakanı Philippe hakkında koronavirüs soruşturması başlatılabilir

Fransa, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelesini sürdürürken Başbakan Edouard Philippe ve bakanlar salgın sürecini iyi yönetememekle eleştirildi.

Fransa hükümetinin Ocak ayından bu yana Covid-19 kriz yönetimi kötü bulanların hükümet üyelerini yargılamada tek yetkili organ olan Cumhuriyet Adalet Divanı'na 63 suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

SUÇ DUYURULARININ NEDENİ İNSAN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMAK

Bir radyo kanalının programına katılan Yargıtay Savcısı François Molins hakkındaki en çok suç duyurusunda bulunulan hükümet üyelerinin sırasıyla Başbakan Edouard Philippe, Şubat ayında istifa eden eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, mevcut Sağlık Bakanı Olivier Veran, Adalet Bakanı Nicole Bellubet, Çalışma Bakanı Muriel Penicaud ve İçişleri Bakanı Christophe Castaner olduğunu açıkladı.

Savcı Molins suç duyurularının nedeni olarak, "insan sağlığını tehlikeye atmak, istemsizce ölüme sebebiyet vermek ve yardım kurallarına uymamak" olduğunu ifade etti.

Suç duyurusunu bulunan tarafların ise dernekler, tabipler sendikaları, polis sendikaları ve bazılarının tutuklu olduğu öğrenilen vatandaşlar tarafından yapıldığı belirtildi.

Suç duyurularının kabul edilebilirliği hakkında kararını verecek olan Cumhuriyet Adalet Divanının önümüzdeki aylarda kararını bildireceği ve kabul edildiği takdirde soruşturma başlatılacağı aktarıldı.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız