birgün

16° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

AVRUPA 23.04.2021 14:33

Fransa’da 20'si general 1000'den fazla askerden Macron'a mektup

Fransa'da 20 general, 100 kadar subay ile 1000’den fazla askerin imzasının bulunduğu bir mektup ile hükümete çağrı yapıldı. Fransa’nın çok sayıda tehdit altında olduğu savunulan mektupta, "ırkçılık" ve "dekolonizasyon" gibi terimlerle ırkçı bir savaş istendiği belirtildi ve "Artık ağırdan almaya vakit kalmadı, aksi takdirde bu büyüyen kaosu yarın iç savaş sonlandıracak" ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın aşırı sağcı 'Valeurs Actuelles' adlı sitede yayımlanması dikkati çekti.

Fransa’da 20'si general 1000'den fazla askerden Macron'a mektup

Fransa’da 20 kadar general, ülkede büyüyen bir kaos olduğu belirterek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bunu durdurması gerektiği, aksi takdirde iç savaş çıkacağı uyarısında bulundu.

Aşırı sağcı Valeurs Actuelles adlı sitede yayımlanan ve 20 general, 100 kadar subay ile 1000’den fazla askerin imzası bulunan mektupta, hükümete vatanperverliği savunma çağrısı yapıldı.

Fransa’nın çok sayıda tehdit altında olduğu savunulan mektupta, ülkeyi tehdit eden çözülmenin kınanması gerektiği ifade edildi.

Mektupta, "ırkçılık karşıtı bir ayrımcılıkla vatan topraklarında huzursuzluk ve topluluklar arasında nefret oluşturulduğu" savunulan mektıpta, "ırkçılık" ve "dekolonizasyon" gibi terimlerle ırkçı bir savaş istendiği kaydedildi.

Bu terimleri kullananların, Fransa’nın geleneklerini, kültürünü hor gördüğü ve geçmişinden uzaklaştırarak ülkenin dağıldığını görmek istediği savunulan mektupta, İslamcılık ve banliyölerin ayrımcılık ve bölünmeye yol açtığı belirtildi.

Mektupta, yetkililerin, polisleri gösterilerde paravan ve günah keçisi olarak kullandıkları, insanların sadece verilen emirleri yerine getiren polisleri tehdit ettiği iddia edilerek, "Tehlikeler büyüyor, her geçen gün şiddet artıyor" ifadesi kullanıldı.

Yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiği belirtilen mektupta, "Artık ağırdan almaya vakit kalmadı, aksi takdirde bu büyüyen kaosu yarın iç savaş sonlandıracak ve sizin sorumlu olacağınız binlerce ölüm meydana gelecek" denildi.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol