birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 14.11.2019 17:41

Fransa’da 40 üniversiteden öğrenciler sokaklara çıktı: Güvencesizlik öldürür!

Fransa’da 40 üniversiteden öğrenciler sokaklara çıktı: Güvencesizlik öldürür!

Fransa’da 40 üniversiteden öğrenciler, maddi sıkıntı yaşadığı gerekçesiyle cuma günü kendini yakan gence destek amacıyla ülkenin birçok noktasında eylem yaptı.

Fransa'da maddi sıkıntı yaşadığını söyleyen ve bundan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağcı lider Marine Le Pen ve Avrupa Birliği'ni sorumlu tutan 22 yaşında bir gencin Lyon Üniversitesi'nin restoranında kendini yakması üzerine ülkedeki öğrenciler dün sokaklara çıktı.

Genç öğrencinin kendini yakmasının ardından #laprécaritétue (güvencesizlik öldürür) etiketi sosyal medyada gündem oldu.

Olayın yaşandığı Lyon kentinde yüzlerce öğrenci sokağa çıkarken, Paris ve Lille kentlerinde de eylemler düzenlendi. Eylemlerden dolayı eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Lille'de gerçekleştireceği konferansı iptal etmek zorunda kaldı.

Lyon kentinde öğrenci örgütleri, üniversite kampüsüne girişi barikat kurarak engellerken üniversite, dün yapılacak derslerin iptal edildiğini duyurdu.

Paris'te ise öğrenciler, Yüksek Öğretim Bakanlığı binasının bahçe kapısını zorla açtı. Bina avlusuna giren öğrenciler, Bakan Frédérique Vidal'ın istifasını istedi.

Kendini yakan gencin vücudunun yüzde 90'ında yanıklar oluştuğu ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

'YAŞASIN SOSYALİZM'

Kendini yakmadan önce Facebook hesabından paylaşım yapan genç, maddi sıkıntılara artık dayanamadığını belirtirken, "Gelin, bizi bölmekten başka bir şey yapmayan faşizmin yükselişine ve eşitsizlikler yaratan liberalizme karşı mücadele edelim" demiş ve mektubunun sonunda “Yaşasın sosyalizm” ifadesini kullanmıştı.

Gencin, sosyal medyadaki paylaşımında şu ifadeleri kullandığı belirtildi: "(Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron, (Fransa'nın eski cumhurbaşkanı François) Hollande, (Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy ve Avrupa Birliği'ni geleceğimiz hakkında belirsizlik yaratarak beni öldürmekle suçluyorum. (Aşırı sağcı Marine) Le Pen ve basını gereksiz korku yaratmakla da suçluyorum. Son istediğim bunun sona ermesi için arkadaşlarımızın mücadeleye devam etmesidir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız