birgün

16° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 17.01.2020 06:00

Fransa’da emekçiler kararlı: 24 Ocak’a çağrı

Fransa’da emekçiler kararlı:  24 Ocak’a çağrı

Dış Haberler Servisi

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimini 64 yaşında emekliliğe zorlayan reform paketinden geri adım attıran sendikalar 24 Ocak’ta yeniden gösterilerin düzenlenmesi için çağrı yaptı.

Aralarında Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve İş Gücü’nün (FO) olduğu sendikalar dün de başkent Paris olmak üzere birçok kentte gösteriler düzenledi. Grevde 43 günü geride bırakan emekçiler hükümetin reform paketinden tamamen vazgeçene dek eylemlere devam edeceklerini açıkladı.

Fransa Ulusal Demiryolları Şirketi (SNCF), grevler nedeniyle 850 milyon avro; Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenlenen RATP şirketi ise 250 milyon avro zarar ettiğini duyurmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız