birgün

8° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 20.11.2021 19:53

Fransa’da kadınlar sokağa çıktı: ‘Bağlayıcı yasalara ihtiyaç var’

Paris’te “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında binlerce kadın sokağa çıktı. Kadınlar, iş yerlerindeki cinsel şiddet konusunda bağlayıcı yasalara ihtiyaç olduğunu ifade ederek, hükümetin tüm nüfusu etkileyen kamu politikalarını finanse etmek için 1 milyar avrodan fazla bütçe ayırmasını talep etti

Fransa’da kadınlar sokağa çıktı: ‘Bağlayıcı yasalara ihtiyaç var’

Fransa’nın başkenti Paris’te yüzlerce kadın sokağa inerek, 25 Kasım’daki “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında kadına, çocuklara yönelik şiddeti ve cinsel tacizi protesto etti.

Altmışın üzerinde kadın ve çocuk koruma derneği, sendika ve siyasi parti teşkilatlarının destek verdiği protestoda, yüzlerce kişi Republique Meydanı’nda bir araya geldi. Söz konusu protesto ile 20-27 Kasım tarihleri arasında Fransa'nın dört bir yanında düzenlenecek olan protestoların ilki yapılmış oldu.

İHA’nın aktardığına göre şiddetle mücadele için ayrılan mali kaynakların artırılmasını isteyen eylemciler, söz konusu protestolar ile şiddetten uzakta yaşamalarının temel hakları olduğunu tüm dünyaya duyurmaya çalıştıklarını belirtti. Kadın haklarının her gün çiğnendiğini ifade eden göstericiler, protestolar ile binlerce şiddet mağduru kadın ve çocuğun sesi olmaya çalıştıklarını belirtti.

1 MİLYAR AVRO BÜTÇE TALEBİ

Göstericiler, iş yerlerindeki cinsel şiddet konusunda bağlayıcı yasalara ihtiyaç olduğunu ifade ederek, hükümetin tüm nüfusu etkileyen kamu politikalarını finanse etmek için 1 milyar avrodan fazla bütçe ayırmasını talep etti. Toplumun şiddete karşı harekete geçmeye hazır olduğunu aktaran göstericiler, bu konuda siyasi irade ve araçlardan yoksun olduklarını açıkladı.

KADINLARIN YÜZDE 30'U İŞYERİNDE CİNSEL TACİZE MARUZ KALIYOR

Fransa’da her gün kadınların psikolojik, sözlü, ekonomik, idari, fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını ifade eden göstericiler, kadınların yüzde 30'unun işyerinde cinsel tacize maruz kaldıklarını açıkladı.

Fransa’da her 2 günde bir, arkadaşı veya boşandığı erkek tarafından bir kadının şiddet sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden eylemciler, “İster evde, ister işte, ister sokakta olsun, şiddet kaçınılmaz değildir. Hiçbir zaman. Bu gösteri ile şiddete yer olmayan bir dünya talebimizi dile getireceğiz” dedi.

HER YIL 220 BİN KADIN ŞİDDET MAĞDURU

Göstericiler, “Artık şiddet mağduru olan kadın ve çocuklar korunabilir. Risk altındaki kadınlar ve çocuklar güven altına alınmalı, suçlular mahkum edilmeli, cezasızlık sona ermeli. Eşitlik eğitimi öncelik haline gelmelidir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan her yıl resmi kayıtlara göre yaklaşık 220 bin kadının şiddet mağduru olduğu, 94 bin kadının cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve 101'inin evli oldukları veya boşandıkları erkek tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol