birgün

25° AÇIK

Fransa'da karşı ittifak kuruldu: Sağa karşı sol cephe

Fransa’da sosyalistler ve yeşiller haziranda yapılması planlanan genel seçimlerde Macron ve Le Pen’e karşı ilk ittifakı kurdu. Sağa karşı birleşen Boyun Eğmeyenler ittifakına Komünist Parti de eklenecek.

AVRUPA 04.05.2022 08:42
Fransa'da karşı ittifak kuruldu: Sağa karşı sol cephe
Abone Ol google-news

Fransa’da solcu lider Jean-Luc Melenchon’un partisi La France Insoumise (LFI, Boyun Eğmeyen Fransa) ile Yeşiller, parlamento seçimlerinde birlikte hareket etmek için anlaştı.

LFI ile Yeşiller arasında 12-19 Haziran’da ayında düzenlenecek genel seçimler için süren müzakereler pazartesi günü sonuç verdi. Yeşiller ile koalisyona giden Melenchon, nisan ayında 2. dönemi için seçilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a karşı parlamentoda milletvekili çoğunluğunu elde etmek hedefiyle mücadele edecek.

İki parti anlaşmayı "tarihi bir an" olarak nitelendirirken diğer sol partilerle müzakerelerin devam edeceği ifade edildi. Komünist Partisi lideri Fabien Roussel, partisinin yakında bu cepheye katılabileceğini söyledi.Yeşiller ile LFI arasındaki temel ayrılık noktası iki partinin Avrupa Birliği’ne (AB) karşı olan duruşuydu.

Geçtiğimiz hafta müzakereler bu konudaki fikir ayrılığı nedeniyle durdurulmuştu. İki parti Fransa’nın Avrupa Birliği’nden ya da euro bölgesinden çıkmaması gerektiği konusunda anlaştı. Bununla birlikte AB’nin tüm kurallarına "boyun eğmeme" konusunda görüş birliğine varıldı. Melenchon ve Yeşiller parlamentoda özellikle yeniden seçilen Macron’un iş dünyası ve AB yanlısı bir yasama gündemini engellemeye çalışacak. Macron’un emeklilik yaşının yükseltilmesine ilişkin hamlesi de mücadele alanlarından biri olacak. Anketler birleşmiş bir solun seçimlerde oyların yüzde 33’ünü alabileceğini öngörüyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol