birgün

27° AÇIK

AVRUPA 08.04.2021 11:55

Fransa'da polis, meclise girmek isteyen solcu vekili engelledi

Fransa'da polis, Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi milletvekili Loic Prudhomme'un Ulusal Meclis'e girmesini engelledi. Prudhomme’un sosyal medyadan görüntülerde, polisin kendisini kolundan çekiştirdiği görülüyor.

Fransa'da polis, meclise girmek isteyen solcu vekili engelledi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fransa'da Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) milletvekili Loic Prudhomme'un Ulusal Meclis'e girmesi polis tarafından engellendiği ortaya çıktı.

Milletvekili Loic Prudhomme, Twitter hesabından polisin kendisini engellediği görüntüleri paylaştı.

​Görüntülerde, polisler meclise girmek isteyen Prudhomme'dan kartını göstermesini istiyor. Milletvekili kartını göstermesine rağmen polis milletvekilinin kolundan çekiştirerek hareket etmesine izin vermeyip girişini engellemeye çalışıyor.

"HİÇBİR MİLLETVEKİLİ GÖRÜŞLERİNDEN ÖTÜRÜ YARGILANAMAZ"

Aynı zamanda polis, olayı kaydeden kişilere de görüntüleri çekmeyi durdurmasını ‘emrediyor’.

Prud’homme Twitter’dan duyurduğu olayın açıklamasında Ulusal Meclis yakınlarında iklim değişikliği için harekete geçen gençleri desteklemesi sebebiyle üyesi olduğu meclise giremediğini belirten muhalif Paris milletvekili, Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement'i etiketleyerek "Bu bir utançtır" dedi.

Prud’homme, olaya ilişkin ayrıca, “Bu bir skandal! Anayasanın 26. Maddesi: Hiçbir milletvekili, görevlerini yerine getirirken görüşleri nedeniyle kovuşturulamaz, tutuklanamaz veya yargılanamaz. Bu kanun sizin için bir şey ifade ediyor mu, Bay Prefect Lallement ?” diyerek emniyet müdürüne tepki gösterdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol