birgün

16° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 19.05.2020 00:02

Fransa’da polisin halkı ‘drone’ ile kontrol etmesi yasaklandı

Fransa’da Danıştay, koronavirüs salgını nedeni ile polisin vatandaşları ‘drone’ ile kontrol etmesini yasakladı

Fransa’da polisin halkı ‘drone’ ile kontrol etmesi yasaklandı

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Fransa’da polis vatandaşları drone yardımı ile havadan kontrol ediyordu. Danıştay başkent Paris’te polisin drone ile vatandaşları gerekçe göstermeden kayıt altına almasını yasaya aykırı bularak, drone uçurmayı yasakladı. Danıştay, vatandaşların drone ile kayıt altına alınması için geçerli bir neden ya da kimlik tespitini engelleyen durumların olması gerektiğini açıkladı. Danıştay, korona virüs salgını nedeni ile drone ile kişilerin kayıt altına alınmasının insan haklarının ihlali olduğunu ifade etti.

İnsan Hakları Avukatı Patrice Spinosi, yaptığı açıklamada “Daha evvel bizim de öne sürdüğümüz gibi Danıştay burada söz konusu durumu yasal bir gerekçeye dayandırılmamış kişisel veri kullanımı olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

Paris Emniyet Müdürlüğü tarafından sokağa çıkma yasağını delenleri tespit etmek ve uyarı mesajı yayınlamak üzere 20’den fazla drone kullanıyordu. Danıştay’ın kararı sonrası bugünden itibaren polis başkentte salgın nedeni ile drone uçuramayacak.

(İHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız