birgün

24° AÇIK

DÜNYA 25.09.2020 15:07

Fransa'da rekor: Bir günde 16 bin 96 yeni koronavirüs vakası

Fransa’da yeni koronavirüs vakalarının sayısı bir gün içerisinde 16 bin 96’ya yükseldi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bir önceki güne göre koronavirüs tespit edilenlerin sayısının 3 bin arttığını açıkladı.

Fransa'da rekor: Bir günde 16 bin 96 yeni koronavirüs vakası

Fransa'da koronavirüs kısıtlamalarının kapsamını genişletmesinin hemen ardından vaka sayılarında yeni bir rekora ulaşıldı. Dün akşam itibarıyla elde edilen son verilere göre, koronavirüs vakaları bir önceki güne kıyasla 3 bin artarak 16 bin 96'ya çıktı.

DW Türkçe'nin haberine göre bu, pandeminin başlamasından bu yana ülkede tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, son bir gün içerisinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 52 olduğunu duyurdu.

Son günlerde Fransa'daki günlük vaka sayıları 13 bin seviyesini aşmaya başlamıştı.

Uzmanlar ise ilk koronavirüs dalgasının yaşandığı Mart ve Nisan döneminde sınırlı sayıda test yapıldığına ve aslında vaka sayısının başlangıçta da yüksek olabileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, son dönemde testlerin yaygınlaştığını ve haftada ortalama 1,2 milyon test yapıldığını belirtiyor.

Artan koronavirüs vakaları hükümeti de alarma geçirdi. Fransa Başbakanı Jean Castex, "Ülkedeki Covid-19 vakalarındaki artışın endişe verici olduğunu" söyledi. Hükümet, virüsün yayılmasını engellemek için Çarşamba günü büyük şehirlerde yeni kısıtlamalar uygulanacağını açıklamıştı.

Korona vakalarının yüksek olduğu Marsilya kentinde Cumartesi gününden itibaren tüm bar ve restoranlar kapatılırken, başkent Paris ve diğer kentlerde de çalışma saatleri kısaltıldı. Ayrıca park ve meydanlarda 10'dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız