birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

AVRUPA 21.04.2021 11:23

Fransa'da şarap tadım uzmanlarından aşı önceliği talebi

Fransa'da şarap tadım uzmanlarından aşı önceliği talebi

Dış Haberler Servisi

Fransa'da şarap endüstrisinde görev yapan şarap tadım uzmanları (önologlar), koronavirüsün tat kaybı oluşurması nedeniyle kendilerine aşı önceliği sağlanmasını talep etti.

Önologlar Birliği tarafından 2 bin 600 şarap tadım uzmanı üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, sektördeki uzmanların üçte biri, Covid-19 hastalığının işlerini yapmalarına engel olacak bir tat kaybına sebep olduğunu belirtti. Birlik, bazı önoloji öğrencilerinin virüs nedeniyle hastalandıktan sonra derslerden düştüklerini de sözlerine ekledi

Birlik Başkanı Didier Fages Reuters'e yaptığı açıklamada, Başkan Emmanuel Macron ve Başbakan Jean Castex'e mektup yazarak, koronavirüsün tad alma duyusunda hasar bırakması nedeniyle, geçimini tat alma duyusundan sağlayan şarap tadım uzmanlarına aşı önceliği sağlanmasını talep ettiğini belirtti.

Önologlar sektörde damıtma, karışım ve şişeleme aşamalarında yaptıkları tadımlarla şarap üreticilerine tavsiyede bulunuyorlar.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol