birgün

18° AÇIK

Fransa'da yeni koronavirüs varyantı tespit edildi

Fransa'da Méditerranée Infection University Hospital Institute (IHU) kurumundaki bilim insanları tarafından, Alpes-de-Haute bölgesindeki hastalar üzerinde yeni bir Covid-19 varyantı tespit edildi.

DÜNYA 04.01.2022 10:30
Fransa'da yeni koronavirüs varyantı tespit edildi
Abone Ol google-news

Koronavirüsün Aralık 2021'de ortaya çıkan ve özellikle Avrupa'da vaka sayılarının rekor kırmasına yol açan Omicron varyantının virüsün normal gribe dönüşmesindeki son adımlardan biri olduğuna ilişkin tartışmalar sürerken Avrupa'dan yeni bir varyant haberi geldi.

Sağlık bilimleri alanındaki makaleleri yazılı olarak basılmalarından önce yayınlayan ABD merkezli medRxiv sitesindeki 29 Aralık tarihli makaleye göre Fransa'da 46 mutasyonu olan yeni bir Covid-19 varyantı tespit edildi. 'B.1.640.2.' olarak anılan varyantın yayılma hızının yüksek ve aşıya daha dirençli olduğu sanılıyor.

Sputnik'in aktardığı habere göre varyant ilk olarak 10 Aralık 2021'de Méditerranée Infection University Hospital Institute (IHU) kurumundaki bilim insanları tarafından, Alpes-de-Haute bölgesindeki hastalar üzerinde fark edildi. Marsilya bölgesi yakınlarında da bu 'tipik olmayan bir kombinasyon' halindeki varyantın tespit edildiği 12 vaka kayıtlara geçti. Durumu ilk tespit eden departmanın başındaki Philippe Colson'a göre varyanta 'IHU varyantı' adı verildi.

'İndeks vaka' olarak da anılan ilk vaka ise Kasım 2021'de Afrika ülkesi Kamerun'dan dönen ve aşıları tam olan bir erkek hastaydı. Dönüşünden 3 gün sonra koronavirüs testi pozitif çıkan hasta orta şiddette solunum sıkıntısı yaşadı.

Varyant üzerinde yapılan testlerde 46 mutasyon arasında E484K ve N501Y mutasyonları olduğu görüldü. İlkinin aşıya karşı daha dirençli, ilkin Alfa varyantına tespit edilen ikinci mutasyonun da bulaşıcılığı arttırdığı biliniyor.

Ancak bilim insanları 'IHU varyantıyla' ilgili olarak sadece 12 vakaya bakılarak karar verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Şu an Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) listesinde olmayan varyanta Fransa sınırları dışında da rastlanmış değil.

60 BİNİN ÜZERİNDE YENİ VAKA

Ülkede son 24 saatte 67 bin 461 Covid-19 vakası tespit edildi, 181 kişi yaşamını yitirdi. Salgının başından bu yana ölenlerin sayısı 124 bin 212’ye çıktı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol