birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Fransa’dan Türkiye’ye NATO çıkışı: Ankara’nın davranışları soru işaretlerine yol açıyor

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Türkiye’den ‘seçim yapmasını’ istedi. Colonna, Ankara’nın “davranışlarının” NATO içinde soru işaretlerine yol açma riski bulunduğunu öne sürdü.

SİYASET 27.06.2022 12:28
Fransa’dan Türkiye’ye NATO çıkışı: Ankara’nın davranışları soru işaretlerine yol açıyor
Abone Ol google-news

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Ankara’nın “davranışlarının” NATO içinde soru işaretlerine yol açma riski bulunduğunu iddia ederek, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için “seçimini yapması” gerektiğini söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, Fransa’da pazar günleri yayımlanan “Journal du Dimanche” gazetesinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Colana,”NATO ile ilgili sorumlulukları karşısında seçimini yapmak Türkiye'ye kalmış. İttifakı güçlendirmek mi istiyor yoksa ona karşı mı? Bu da onun bir NATO üyesi olarak davranışlarıyla ilgili soruları beraberinde gündeme getirecek” dedi.

Türkiye’nin NATO’nun önemli bir üyesi olduğunu kaydeden Colonna, “Finlandiya ve İsveç tarihi bir seçim yaptı. Her iki ülkenin de NATO'da olması Avrupa'daki güvenliğimiz için bir artı olacak. Bu iki ülke, Türkiye ile müzakerelerde çaba gösteriyor” ifadesini kullandı.

NATO’nun 28-30 Haziran tarihlerinde Madrid kentinde yapacağı zirvede, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonu ile birlikte iki ülkenin üyelikleri ele alınacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol