birgün

18° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 14.10.2019 14:21

Fransa Dışişleri Bakanı, Türkiye-Fransa maçını izlemekten vazgeçti

Fransa Dışişleri Bakanı, Türkiye-Fransa maçını izlemekten vazgeçti

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle bu akşam Paris'te Türk ve Fransız milli takımları arasında oynanacak maça gitmeme kararı aldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin Kuzeyinde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Dışişleri Bakanı Drian'ın Türk ve Fransız milli takımları arasında Stade de France'da oynanacak maça gitmeme kararı aldığı belirtildi.

Bakanın daha önce tribünde olacağı açıklanmıştı.

Öte yandan, Reuters'in haberine göre Fransız emniyeti bu akşam Stade de France’da oynanacak maç için geniş güvenlik önlemleri almayı planlıyor.

Barış Pınarı Harekatı'nın ardından Fransa, Türkiye’ye tüm silah ihracatını askıya aldığını duyurmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanlığının Türkiye'nin harekatının 'en güçlü şekilde' kınandığı belirtilen açıklama yapıp "Fransa, Türkiye saldırısına derhal son verilmesi için diplomatik çabalarını artıracak" ifadelerine yer vermesinin ardından Drian, AB dışişleri bakanlarının Türkiye'yi kınaması ve silah ambargosu uygulaması gerektiğini söyledi. Fransız bakan, "Bu saldırı ciddi insani felakete yol açacak" demişti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Fransa, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yürüttüğü askeri harekatın durdurulmasını beklerken, bu harekatta kullanılma ihtimali olan her türlü savaş teçhizatının Türkiye'ye ihracatının durdurulması kararını aldı" ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız