birgün

25° AZ BULUTLU

DÜNYA 03.12.2019 12:09

Fransa eski Savunma Bakanı Sylvie Goulard yolsuzluktan suçlu bulundu

Fransa’nın eski Savunma Bakanı Sylvie Goulard, kamu fonlarını zimmetine geçirme soruşturması sonucunda suçlu bulundu

Fransa eski Savunma Bakanı Sylvie Goulard yolsuzluktan suçlu bulundu

Fransa’nın eski Savunma Bakanı Sylvie Goulard, hakkında yürütülen kamu fonlarını zimmetine geçirme soruşturması sonucunda suçlu bulundu.

Goulard hakkında aynı iddiadan hem Fransa’da, hem de Avrupa Parlamentosu’nda (AP) soruşturma açılmış iddia ise, Goulard’ın Stéphane Thérou adlı asistanını Avrupa Parlamentosu’nda işe almış gibi göstererek, haksız maaş almasını sağlaması olarak belirtilmişti.

Goulard, asistanın çalıştığına dair herhangi bir kanıt sunamayınca, asistanına ödenmiş olan 8 aylık maaşı (45 bin Euro) AP’ye geri ödemeyi kabul etti ve Parlamento 30 Ağustos’ta soruşturmayı kapattı.

Goulard hakkında Fransa mahkemeleri tarafından açılan ikinci soruşturma ise geçtiğimiz Cuma günü karara bağlandı ve Goulard ‘kamu fonlarını zimmetine geçirmekten’ suçlu bulundu.

NE OLMUŞTU?

Davaya konu olan soruşturma savcılığa gönderilen bir mektup ile başlatılmıştı ve basına ‘AB'deki sahte işler skandalı’ olarak yansımıştı.

Goulard, önce Fransa Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmiş, tüm bu suçlamalara rağmen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Avrupa Parlamentosu Komisyon üyeliğine aday gösterilmişti. Adaylığı ise Avrupa Parlamentosu’nda ezici bir çoğunlukla veto edilmişti.

Oylamaya katılan Avrupa Parlamenterlerinin 82'si ‘hayır’, 29'u ise ‘evet’ oyu kullandı. Sylvie Goulard, Fransa’da Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik sert muhalefeti ve bu konuda yazdığı kitap ile biliniyor.

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız