Fransa genel seçimlerinde ilk sonuçlara göre Jean Luc Melenchon'un liderliğindeki solda birlik hareketi NUPES, sandıktan zaferle çıktı.

Fransa genel seçimlerinde sol ittifak zafere yakın

Fransa'da yapılan genel seçimlerin ilk turunda, sol lider Jean Luc Melenchon'un liderliğindeki solda birlik hareketi NUPES, beklenenin üzerinde başarı göstererek, seçimlerde en çok oy alan parti oldu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi LREM ise, NUPES'ün hemen gerisinde kalarak ikinci sıraya yerleşti. Yarış, önümüzdeki hafta yapılacak ikinci turda da devam edecek.

VOA'dan Arzu Çakır'ın haberine göre Ulusal Meclis'te görev alacak 577 milletvekilini belirlemek amacıyla yapılan Genel Seçimler'in ilk turunda, ilk tahmini sonuçlarına göre, sandığa katılım, cumhuriyet tarihinde görülen en düşük oranı kaydederek, yüzde 47'ye geriledi. Yaklaşık 49 milyon seçmenin yüzde 53'ü sandığa gitmedi.

BFM TV haber kanalı için sonuçları duyuran Elabe araştırma şirketi ve ülkenin iki büyük gazetesinden biri olan Le Figaro'ya göre, solcu lider Jean-Luc Melenchon başkanlığındaki Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği (NUPES), oyların yüzde 26,1'ini alarak ilk sıraya yerleşti.

Cumhurbaşkanı Macron'un partisi, iktidara dışarıdan destek veren Horizon, Agir ve MODEM hareketleri ile birlikte yüzde 25,6 oy alarak ikinci geldi.

Le Monde gazetesi ise, LREM ve NUPES'ün yüzde 25,2 oy oranıyla dirsek dirseğe yarıştığını yazdı.

Her seçimde oylarını biraz daha yükselten Marine Le Pen başkanlığındaki aşırı sağ parti Ulusal Bütünleşme (RN) yüzde 19,2 oy aldı.

Parti içindeki bölünmeler ve cumhurbaşkanlığı başarısızlığı ile ağır kan kaybeden ve partinin ağır toplarını iktidara kaptıran sağ parti Cumhuriyetçiler ise yüzde 11,3 oranında oy aldı.

SOL İTTİFAKIN BAŞARISI

Yeşiller, Sosyalist Parti, Fransız Komünist Partisi ve kendi kurduğu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) hareketini birleştirmeyi başaran, "solda birlik" projesinin mimarı Melenchon, sandıkta büyük sürpriz yaratmayı başardı. Seçimlerin hemen ardından söz alan Melenchon, "Cumhuriyet tarihinde ilk kez yeni seçilen bir cumhurbaşkanı çoğunluğu elde edemedi. Halkımıza çağrı yapıyorum, bir dahaki Pazar günü, ikinci tur için sandığa gelin. Emeklilik yaşını 65'e çekmek için gelen bu iktidarı gönderin. Sandığa akın edin" dedi.

Dağılan solu biraraya getiremeyince cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adına giden ve bu seçimlerde yüzde 20 oy alan Melenchon, tüm sol partiler büyük hezimete uğrayınca, birlik çağrısı yaptı. Sol partileri NUPES adı altında birleştirmeyi başaran Melenchon, "Beni Başbakan yapın" sloganıyla seçmene de çağrı yaparak, sol birliğin, Cumhurbaşkanı Macron'un politikalarına karşı tek alternatif olduğunu söyleyerek birlik için oy topladı. Seçim meydanlarında en çok miting yapan Melenchon, sonunda en yüksek oyu alarak solun birinci gelmesini başardı.