birgün

15° AÇIK

Fransa: Macron, Zelenski'nin iddiasının aksine Rusya'ya tavizler verilmesini istemedi

Fransa, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Rusya'ya tavizler verilmesini istediği" yönündeki iddiasını reddetti.

DÜNYA 14.05.2022 19:59
Fransa: Macron, Zelenski'nin iddiasının aksine Rusya'ya tavizler verilmesini istemedi
Abone Ol google-news

Paris yönetimi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rusya-Ukrayna savaşında "Rusya'ya tavizler verilmesini istediği" yönündeki iddiasını reddetti.

Fransız basınının Elysee Sarayı'na dayandırdığı habere göre, Macron, Zelenski'nin bilgisi olmadan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna hakkında görüşmedi.

Haberde, Macron'un Zelenski'nin iddiasının aksine Rusya'ya tavizler verilmesini istemediği ve Ruslarla müzakere şartlarını belirlemenin her zaman Ukraynalılara ait olduğunu söylediği ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Zelenski, İtalya'nın Rai 1 televizyon kanalına verdiği röportajında, Macron'un Rusya için çıkış yolu bulma konusunda yaptığı açıklamaları değerlendirmişti.

Rusya için bir çıkış yolu aramaya gerek olmadığını belirten Zelenski, "Sayın Macron bunu boşuna yapıyor. Rusya istemediği ve kendisine ihtiyacı olduğunu anlamadığı sürece savaşı durdurmak için hiçbir şey yapmayacak, hiçbir çıkış yolu aramayacaktır" demişti.

Zelenski, "Ben kendisinin (Fransa Cumhurbaşkanı Macron) arabuluculuk konusunda bazı sonuçlar elde etmek istediğini biliyorum ama aradığını bulamadı" diye konuşmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in "imajını" kurtarmak için Ukrayna olarak egemenliklerinden taviz vermeyeceklerini belirten Zelenski, "Bana Putin'in 'imajını' kurtarmak için egemenliğimizin taviziyle ilgili bazı şeyler önermek, bazı liderler açısından pek doğru değil" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol