birgün

5° AÇIK

Fransa Meclisi'nde sağcı milletvekili tarafından ırkçı saldırıya uğrayan Bilongo: Irkçılık görüş değil suç

Fransa'da kasım ayının başında Ulusal Meclis'te aşırı sağcı Milletvekili Gregoire de Fournas tarafından ırkçı sözlerle saldırıya uğrayan Milletvekilli Carlos Martens Bilongo, ırkçılığın görüş değil suç olduğunu söyledi. Bilongo'nun konuşması, Akdeniz'de mahsur kalan 234 göçmenin durumuna dikkat çeken bir konuşma yaptığı sırada Fournas'ın "Afrika'ya geri dönsün" sözleriyle kesilmiş, bunun üzerine oturum sonlandırılmıştı.

DÜNYA 29.11.2022 11:35
Fransa Meclisi'nde sağcı milletvekili tarafından ırkçı saldırıya uğrayan Bilongo: Irkçılık görüş değil suç
Abone Ol google-news

Fransa'da Ulusal Meclis'te aşırı sağcı Ulusal Birlik partili Milletvekili Gregoire de Fournas tarafından sözü kesilerek "Afrika'ya geri dönsün" sözleriyle ırkçı saldırıya uğrayan Milletvekilli Carlos Martens Bilongo açıklamada bulundu.

Bilongo, "Bu kabul edilemez ırkçı bir söz. Irkçılık görüş değil suçtur" dedi.

Fransa'da Ulusal Meclis'te 3 Kasım'da Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinden siyah Milletvekili Bilongo'nun konuşması, Ulusal Birlik (RN) partili Gregoire de Fournas'ın "Afrika'ya geri dönsün" sözleriyle kesilmiş, bunun üzerine oturum sonlandırılmıştı.

Bilongo, Mecliste ırkçı sözlü saldırıya uğradığında Ocean Viking yardım gemisinin kurtardığı ancak hiçbir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin kabul etmeye yanaşmaması nedeniyle günlerce Akdeniz'de mahsur kalan 234 göçmenin durumuna dikkati çeken konuşma yapıyordu.

Ülkede uzun süre tartışılan konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bilongo, Fransız Meclisinde 2022 yılında bu sözlerin sarf edilmesinin, kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ve çok üzdüğünü vurgulayarak, bu sözler karşısında o an içten içe öfkelendiğini söyledi.

BİLANGO: KABUL EDİLEMEZ

Bilongo, Fournas'ın Meclis iç tüzüğündeki en yüksek cezayı almasına rağmen birçok Fransız vatandaşının cezayı yetersiz bulduğuna işaret etti. Bilongo, Fournas'ınki hariç Meclisteki partilerin duruma tepki gösterdiğine dikkat çekerek "Bu kabul edilemez ırkçı bir söz. Irkçılık görüş değil suçtur" ifadesini kullandı.

Fransız Milletvekili Bilongo, Fournas'ın bu sözlerinin, aynı zamanda Fransız ulusuna hakaret anlamına geldiği değerlendirmesinde bulundu.

Bilongo, Avrupa kıtasında bir savaş yaşandığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının bertaraf edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"OLAYDAN SONRA SOSYAL MEDYADAN TEKRAR HAKARETE UĞRADIM"

Fransız milletvekili daha önce kendisinin veya başka milletvekillerinin bu tür bir saldırıya uğrayıp uğramadığına ilişkin soruya da "Daha önce de duydum maalesef. Bu üzücü olaydan sonra destek mesajlarının yanı sıra eposta, posta, farklı mecralar, Twitter ve benzerleri üzerinden bir daha hakarete uğradım" yanıtını verdi.

Aşırı sağcı Milletvekili Fournas, olaydan sonra yerel basına yaptığı açıklamada, bu sözüyle Bilango'yu değil göçmen gemisindekileri kastettiğini savunsa da olay Fransa'da uzun süre tartışılmıştı.

Fransız Ulusal Meclisi 4 Kasım'da Fournas'a iki aylık milletvekili ödeneğinin kesilmesi ve 15 gün Meclisten men cezası vermişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol