birgün

10° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 06.12.2018 19:04

Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü Sema Kılıçkaya ve Azad Ziya Eren’e verildi

Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü Sema Kılıçkaya ve Azad Ziya Eren’e verildi

2018 Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü, başkent Paris’te düzenlenen törenle Sema Kılıçkaya’nın "Kimsenin Dili-La langue de personne" ve Azad Ziya Eren’ın "Chronos’un Kızı, Zagros-Zagros, fils de Chronos" aldı romanına verildi.

16'ıncı Paris Belediyesi'nde düzenlenen ödül törenine, Fransa ve Türkiye arasında çalışmalar yürüten çok sayıda sanatçı, yazar, iş adamı, araştırmacı ve eğitimci katıldı.

Önceki yıllarda Orhan Pamuk, Nedim Gürsel, Hakan Günday, Tahsin Yücel, Sema Kaygusuz, Ahmet İnsel ve Oya Baydar’a verilen Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü bu yıl iki yazara layık görüldü.

Kenize Murad başkanlığında; yazar Venus Khoury Ghata, yazar Nedim Gürsel, ELELE Derneği kurucusu Gaye Petek, Fransa-Türkiye eski başkanı yazar Alexandre Jevakhoff, Anatoli Dergisi yöneticisi Ali Kazancıgil, yazar, edebiyatçı Timour Muhidin’den oluşan jüri, her yıl Türkiye ağırlıklı bir esere verilen ödüle, bu yıl "Kimsenin Dili/La langue de personne" ve "Chronos’un Kızı, Zagros/Zagros, fils de Chronos" adlı iki romana verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol