birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 28.02.2020 17:32

Fransız sendikalarından AİHM'e 'plastik mermi' başvurusu

Fransa'da birçok sendika polisin plastik mermi kullanımının yasaklanması AİHM'e başvurdu. Yapılan başvurunun ardından mahkemenin de bu başvuruyu kabul ettiği kaydedildi

Fransız sendikalarından AİHM'e 'plastik mermi' başvurusu

Fransa'da birçok sendika, ülkede düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde, polisin plastik mermi kullanımının yasaklanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

Fransız basınındaki haberlere göre, aralarında Genel İş Konfederasyonun (CGT) da bulunduğu birçok sendika, polisin eylemlerde "tehlikeli" olan plastik mermiyi kullanmasıyla göstericilerin yaralandığını ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığını ifade etti.

Sendikaların, plastik mermi kullanımının yasaklanması için AİHM'ye başvuruda bulunduğu, mahkemenin de bu başvuruyu kabul ettiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Polisin, 17 Kasım 2018'da başlayan sarı yeleklilerin eylemlerinde uyguladığı şiddet, ülkede tartışma konusu olmuştu. Polisin kullandığı plastik mermi ve plastik bomba gibi savunma silahları nedeniyle 1 kişi ölmüş, 26 kişi gözünü kaybetmiş, 5 kişinin eli kopmuş ve yaklaşık 500 kişi yaralanmıştı.

Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN), polisin eylemlerde şiddet uyguladığı şüphesiyle 313 adli soruşturma başlatmıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, eylemlerde polisin müdahalesi sonucu 4 kişinin gözünden ağır yaralandığını itiraf etmişti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız