birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Fuat Oktay, devletin eksiklerini eleştiren Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı: Siz kimsiniz ya!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, depremin ardından yaşanan sürece ilişkin eksikleri eleştiren Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. "Afetzedeler üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara yazıklar olsun" ifadelerini kullanan Oktay, muhalefet liderine yönelik "Siz kimsiniz ne olduğunuz zannediyorsunuz" diye konuştu. Oktay, Twitter'da yaşanan erişim sorununa ilişkin sorulara yanıt vermekten ise kaçındı.

GÜNCEL 08.02.2023 20:32
Fuat Oktay, devletin eksiklerini eleştiren Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı: Siz kimsiniz ya! Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremin ardından yaşanan afet yönetimi sürecini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı. Kılıçdaroğlu'nu 'afet üzerinden siyaset yapmakla' suçlayan Oktay, "Siz kimsiniz? Afetzedelerin üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun, kapanan Hatay Havalimanı'nının onarımına ilişkin yaptığı paylaşımı anımsatan Oktay, "Hatay Havalimanı'nda da onarım devam ediyor. Havalimanıyla ilgili son derece çirkin bir şekilde siyasi amaçlı açıklama vardı ama biz ilk günden beri yapıyoruz. Hatay Havalimanı'nda da onarım devam ediyor. Devletin yapamayacağını bir belediye mi gelecek yapacak? Havalimanı yapacak? Siz kimsiniz? Afetzedelerin üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara yazıklar olsun" dedi.

Oktay, Ankara'daki AFAD Koordinasyon Merkezi'nde muhalefet liderini hedef aldığı konuşmasının ardından muhabirlerin sorularını yanıtladı.

TWİTTER SORUSUNU YANITSIZ BIRAKTI

Bir muhabirin Twitter'da yaşanan erişim problemine ilişkin bant daralması yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna yanıt vermekten kaçınan Oktay, "İlgili kurumlarımız var. Onu o kurumlarımızla birlikte değerlendirebilirsiniz. Öğrendiğim kadarıyla zannediyorum bazı teknik sorunları vardı. Kendileri açıklama yapacaktır" şeklinde konuştu. Oktay, kendisine 'afetle ilgili' sorular sorulmasını istedi.

Bir başka muhabirin "Ağır yaralı sayısı neden açıklanmıyor?" sorusuna da yanıt veren Oktay, "Bölge çok geniş olduğu için bu kadar detayla boğmak istemedik. İhtiyaçsa açıklamaya başlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Oktay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Çok büyük bir depdemi yönetmeye çalışıyorken bizimle görüşmek isteyenleri bu kadar yoğunluğumuza rağmen sahada tek bir afetzedeyi mağdur etmeme adına gecemizi gündüzümü burada geçirmemize rağmen, tüm bilgileri tüm açıklığı ile paylaştık. Geldiler görüştük. Ne yapıyorsak karşılıklı paylaştık. O nezaket çerçevesinde de ayrıldılar. Ama bu ayrılanların buradan ayrıldıktan sonra ertesi gün çıkıp sahada bu kadar insanın 100 bin 300 kişinin alın terine ve bu kadar 110 bin metrekarede bu kadar alanı kapsayan afet alanından bahsediyoruz. Bunların üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara yazıklar olsun.

Havalimanını biz yapıyoruz kim tutuklarsa tutuklasın. Son derece seviyesiz. Kendileriyle görüşmem de de özellikle ifade etmeme rağmen son derece dikkatli davranılmasına rağmen çok basitce iddialarla siyaset yapılamaz.

Siz kimsiniz ne olduğunuz zannediyorsunuz. 85n milyondan farklı mısınız? Devletin yapamadığınız belediyeden gelen bir tane araç yapacak. Bu kadar mı acizleştiniz. Adana'da da gördük bunları. Siz kimsiniz havalimanındaki çalışmaları yapacaksınız.

"KİMSENİN NAZIYLA NİYAZIYLA UĞRAŞACAK DEĞİLİZ"

Kimsenin nazıyla niyazıyla uğraşacak değiliz. İş makinelerini dışarıda bırakıyorsunuz diyorlar. Külliyen yalan. Burada 100 bin kişi emek veriyor. Nasıl birlik beraber oluruz diye destek vereceklerine.. Gidip orada birkaç araçla moloz toplayıp... Ona da biz davet ediyoruz. Afet zamanı.

İskenderun Limanı'nda bir yangın var. Yanıcı maddeler olduğu için yangın şiddetleniyor. Bir taraftan yangın söndürülmeye çalışılıyor. Bir an önce söndürülmesiyle alakalı itfaiye ekiplerini davet ediyoruz. Bunlardan sadece bir tanesi de İstanbul Belediyesi. Bunu da davet eden biziz. 40 tane aracın yarısından fazlası Adana Orman Müdürlüğü'nün. Birçok Belediye var yine. İstanbul Belediyesi'nin de var. Orada aracın fotoğrafını çekip, hem de drone ile çekip sonra biz söndürdük denmez. Bütün yüreğimizi açtık. Sizi ağırladık, bütün nezaketimizle. Zerre bilgi saklamadık. Bundan sonra bu tür yaklaşımlar... Ülkede seçim olabilir ama şu dönem siyaset yapma döneminde değiliz.

"DEZENFORMASYON İLE İLGİLİ BİR ŞEY VARSA GEREĞİNİ DE YAPACAĞIZ"

Her bir bölgede yüzleri demiyorum binlerce enkazın olduğu yerden bahsediyoruz. Tüm gücümüzle müdahale ediyoruz. Şimdi bunun üzerinden siyaset yapılmaz. Katkı sunacağınız bir şey varsa söylerseniz değerlendiririz. Her yaptığınız işi fotoğraf çekip paylaşırsanız sosyal medyadan milletimiz bunu ödetir size.

Dezenformasyon ile ilgili bir şey varsa bunun gereğini de yapacağız. Tüm bunları kınıyorum. Umarım bütün bunlar bugün itibariyle son bulur."

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol