birgün

8° PARÇALI BULUTLU

SPOR 19.02.2020 09:25

Futbolun ırkçılıkla bitmeyen mücadelesi

Futbol sahalarında dalga dalga büyüyen ırkçılığa karşı futbolcular birlik oldu. Son olarak yaşadığı saldırı nedeniyle sahayı terk eden Marega’ya meslektaşlarından destek yağdı

Futbolun ırkçılıkla bitmeyen mücadelesi

Yunis ALAÇAM

Irkçılık futbol sahalarının en büyük problemi. Özellikle Avrupa’da giderek yükselen aşırı sağcı dalganın etkisiyle Avrupa’nın birçok yerinde özellikle Afrikalı ve Asyalı futbolculara karşı ırkçı saldırıların miktarı bir hayli arttı. Artan saldırıların en son kurbanı Porto’nun Malili Moussa Marega’ydı. Takımının Guimaraes ile oynadığı karşılaşmada rakip takım taraftarlarının ırkçı saldırısına maruz kalan Marega sahayı terk etti. Marega’ya futbol dünyasından birçok isim destek verirken UEFA’ya ve diğer ülke futbol federasyonlarına yeterli tedbir alınmadığı için büyük tepki gösterildi. Marega’ya gelen bazı destek mesajları:

>>Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa: İnsanlık onuru ile temel insan hakları adına, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığı çok açık bir şekilde kınıyoruz.

>>Portekiz Başbakanı Antonio Costa: Her türlü ırkçılık eylemi suçtur ve tolerans gösterilemez. Hiçbir insan bu aşağılanmaya maruz bırakılmamalıdır. Bu olaya kimse kayıtsız kalamaz. Her nerede olursa olsun, tüm ırkçı eylemleri kınıyorum” ifadelerini kullandı.

>>Arsene Wenger: Irkçılığa sonuna kadar karşıyım çünkü bu bir şiddet eylemi. Ancak bu tip durumlarda her seferinde maçın durdurulması da bir çözüm değil. Bunları yapan insanların tespit edilip ağır şekilde cezalandırılması gerek. Statlara girmelerine izin vermemek, bu iş için atılacak ilk adım olabilir

>>Hollanda futbol efsanesi Ruud Gullit: Sahadaki diğer oyuncuları suçlu buluyorum. Dik durmalı ve Marega’yı korumalıydılar. Rakip takım oyuncuları da sahadan çıkması için onu desteklemeliydi. Irkçılıkla mücadele, sadece maruz kalan oyuncunun değil tüm futbolcuların sorumluluğu.

>>Fabio Capello: Maç sırasında ırkçı davranışta bulunanlar derhal tespit edilmeli. Ömür boyu statlardan men cezası almalılar. 2, 3 veya 10 yıl değil. Statlara bir daha gelmelerinin önüne geçilmeli. UEFA ve FIFA’nın bu konu hakkında net yaptırımlar uygulaması gerek. yorumunu yaptı.

>>Porto Teknik Direktörü Sergio Conceiçao: Bu tip şeyler olduğunda maç arka planda kalır. Hepimiz öfkeliyiz. Bunu yapanlar küçük bir grup da olsa, sahaya ısınmak için çıktığımızdan itibaren Marega’ya hakaret edildi. Biz, milliyetine, boyuna, saç rengine, ten rengine bakılmaksızın bir aileyiz. Biz insanız, saygıyı hak ediyoruz.

>>Ricardo Quaresma: Marega ile dayanışma içinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Saha içi ve dışında ben de ırkçılığın kurbanı oldum. Bir insanın ten rengi veya ırkı, bir futbolcuya hakaret etmek ve onun sahadaki moralini bozmak için bir argüman olarak kullanılmamalıdır. Irkçılığın toplumda yer bulmaması ve cezalandırılması gerekiyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız