birgün

22° AÇIK

Galataport’ta işçi Hasan Oğuz'un ölümü sonrası inşaat faaliyetleri durduruldu

Koronavirüs salgınına rağmen faaliyete devam eden Galataport’ta, işçi Hasan Oğuz’un hayatını kaybetmesinin ardından çalışma durduruldu. DİSK, Oğuz’un ölüm raporuna ‘bulaşıcı hastalık’ yazıldığını, tüm belirtilerin koronavirüsü gösterdiğini açıklamıştı

ÇALIŞMA YAŞAMI 14.04.2020 17:47
Galataport’ta işçi Hasan Oğuz'un ölümü sonrası inşaat faaliyetleri durduruldu
Abone Ol google-news

Galataport’ta inşaat faaliyetleri durduruldu. Galataport İstanbul yönetiminin yazılı olarak yaptığı duyuruya göre, şantiyede azaltarak devam edilen inşaat faaliyeti bugün itibariyle geçici olarak durduruldu. Açıklamada faaliyetlerin ne zaman başlayacağı ise bildirilmedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Galataport İstanbul yönetimi olarak, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Covid-19 salgınına ilişkin gerek ofislerde gerekse şantiyede görevli çalışma arkadaşlarımızın sağlığı için gerekli tüm önlemleri aldık.

Bu dönemde inşaat çalışmalarını, sosyal mesafe kuralını hayata geçirebilmek için yüzde 50 oranında azaltarak sınırlandırdık. Devletimizin de sıkılaştırarak devam ettiği önlemlerle biz de şantiyede aldığımız tedbirleri her geçen gün arttırdık. Bu kapsamda, gerekli denetimlerle birlikte çalışma alanlarında her türlü hijyen ve dezenfektasyon uygulamasını da titizlikle yaptık. Sahamızda bulunan termal kameralara ek olarak, tüm çalışanların maske, eldiven ve dezenfektan kullanmalarını şart koştuk.

Bu önlemlerin ve bir süredir planladığımız aksiyonların devamı olarak Galataport İstanbul şantiyemizde azaltarak devam ettiğimiz inşaat faaliyetlerimizi, 14 Nisan 2020 tarihinden başlamak üzere geçici olarak durdurduğumuz bilgisini kamuoyuna saygıyla sunarız.”

İŞÇİ HASAN OĞUZ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Galataport’ta iş durdurma kararı, şantiyede çalışan işçi Hasan Oğuz’un hayatını kaybetmesinin ardından geldi.

DİSK Devrimci Yapı İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Temsilcisi Hasan Oğuz, kalp krizi geçirdikten sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiş; Dev Yapı-İş, Oğuz'un ölüm raporunda 'Bulaşıcı hastalık' belirtildiğini duyurmuştu.

Dev Yap-İş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oğuz’un hayatını kaybetmesini şu ifadelerle kullanmıştu:

“İşçi Sınıfının yiğit bir mücadele neferini yitirdik. Mücadelesini genç işçiler devam ettirecek. Anısına sadık kalacağız. Raporunda 'Bulaşıcı hastalık' belirtildi. #Covid_19 salgını nedeniyle tören düzenlenemeyecektir.

Genç Bir İşçi Önderi, Sendikamızın Temsilcisi Hasan Oğuz Galataport şantiyesinde çalışırken geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Mücadelemizde yaşatacağız!”

Kaynak: BirGün, İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol