birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 10.02.2021 13:33

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri: Boğaziçi’nde direnen öğrenci ve akademisyenlerin yanındayız

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri, Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerin yanında olduklarını belirtti. Yapılan açıklamada, "Başta LGBTİ+’lar olmak üzere, öğrencileri ve akademisyenleri hedef alan her türlü nefret söylemine; ayrıştırıcı ve ötekileştirici dile karşı duruyoruz" denildi.

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri: Boğaziçi’nde direnen öğrenci ve akademisyenlerin yanındayız

Galatasaray Üniversitesi’nden akademisyenler, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atadığı Boğaziçi Üniversitesi’nde günlerdir süren protestolara ilişkin açıklama yaptı. Galatasaray Üniversitesi’nde yapılan açıklamaya çok sayıda akademisyen katıldı.

“Üniversite boyun eğmeyecek” denilen açıklamada, “Boğaziçi’ne yapılan rektör atamasına karşı, öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazlarına katılıyoruz” ifadeleri kaydedildi. Üniversite bileşenlerinin iradesinin ve demokratik teamüllerin yok sayıldığına dikkat çekilen açıklamada, söz konusu kayyum rektör atamasının meşru olmadığının altı çizildi.

NEFRET SÖYLEMİNE KARŞI DURUYORUZ

Üniversitelerin bilim üreten ve kamu hizmeti veren kurumlar olduğu aktarılan açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Bir üniversitede yeni bir fakülte/bölüm/enstitü açılması ve kadroların düzenlenmesi siyasi kararlara göre değil, bilimsel ölçütlere göre belirlenmelidir. Boğaziçi Üniversitesi akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle akademik özgürlüğü ve özerk-demokratik üniversiteyi savunmak için hareket etmektedir. Bu mücadeleyi koşulsuz olarak destekliyoruz. Talepleri, Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri olarak bizim de taleplerimizdir. Bu yersiz atamanın derhal geri çekilmesini, rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini, anayasal haklarını kullanan öğrencilere yönelik polis müdahalesinin durdurulmasını ve gözaltında, tutuklu veya ev hapsinde olanların bir an önce serbest bırakılmasını bir kez daha talep ediyoruz. Başta LGBTİ+’lar olmak üzere, öğrencileri ve akademisyenleri hedef alan her türlü nefret söylemine; ayrıştırıcı ve ötekileştirici dile karşı duruyoruz. Üniversitelerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol