birgün

15° SİSLİ

GÜNCEL 17.09.2020 13:49

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü, kampüste kedi beslenmesini yasakladı

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü, kimsenin okulda olmadığı dönemde aldığı kararla kampüs içerisinde kedi beslenmesini yasakladı. Öğrenciler tepkili.

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü, kampüste kedi beslenmesini yasakladı

GSÜ Sokak Hayvanlarını Koruma Kulübü, Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'nün sahil kampüsteki kedilerin beslenmesinin yasaklandığını açıkladı. "Kimsenin okulda olmadığı bu dönemde, Rektörlük tarafından alınan gerekçesiz ve ani kararla sahil kampüste kedilerin beslenmesi yasaklandı!" açıklaması yapan kulüp, sosyal medyadan #GsuKedilerineSahipCik etiketiyle karara tepki gösterdi.

Galatasaray Üniversitesi Sokak Hayvanlarını Koruma Kulübü, kampüsteki hayvanların beslenmesinin engellenmesiyle ilgili sosyal medya hesabından bir çağrı yayınladı ve Rektörlük kararına karşı destek çağrısı yaptı.

Kulübün yaptığı açıklamada şöyle denildi:

"Galatasaray camiasının bütün bileşenleri tarafından destek ve takdir görerek özveriyle çocuklarımızı büyüttük ve büyütmeye de devam edeceğiz. Her zaman okul yönetiminin uyarları doğrultusunda dikkatli olmaya çalışarak faaliyetlerimizi yürüttük. Bu süreçte beslenme noktalarımız azaltıldı. Erişimi az olan çocukları ellerimiziyle beslemeye çalıştık. Yine de yılmadık.

Pandemi döneminde zorluk çekmemeleri için harçlıklarımızla depolu mama ve su kapları aldık. Gönüllü arkadaşlarımız canlarını ortaya koyarak okula beslemeye yapmaya gittiler.

Fakat kimsenin okulda olmadığı bu dönemde şimdi çok büyük bir zorlukla karşı karşıyayız! Rektörlük tarafından alınan gerekçesiz ve ani kararla sahil kampüste kedilerin beslenmesi yasaklandı!

Kedilerin en büyük ve sevdikleri yuvası kırılarak çöpe atıldı. Diğerleri ise erişemeyecekleri Yiğit Okur kampüsüne taşındı. Tüm bunlar özellikle kampüse erişimin yasak olduğu hafta sonu gerçekleştirilerek, kedilerimiz 3 gün boyunca aç ve susuz bırakıldı.

Yıllardır düzeni kurulu olanların, ürkeklerin, anne ve yavru kedilerin arka tarafa taşınması mümkün değildir. Taşımak denense bile bütün düzenleri bozulacak bu sebeple Çırağan caddesinden geçmeye başlayacaklardır. Bu onlar için ölüm demek!

Bu sebeple 6199 sayılı kanun gereği kamusal alanda hayvanların beslenmesinin engellenmesini, aç ve susuz bırakılmasını reddediyor, sizi de bizlere destek olmaya çağırıyoruz."

GSÜ Sokak Hayvanları Koruma Kulübü, sosyal medyadan "GSÜ kedileri açlıktan ağlıyor, çocukların sesine kulak verin" diyerek kedilerin durumunu da paylaştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız