birgün

25° AÇIK

Galatasaray, Yunanistan'dan, PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle geri dönüyor

Galatasaray, özel maç için gittiği Yunanistan'dan, PCR testlerinin kabul edilmemesi üzerine geri dönüyor. Galatasaray'dan yapılan açıklamada, "Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra sorunun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı kafilemiz İstanbul'a dönüş işlemlerini başlattı" dedi.

GÜNCEL 12.07.2021 20:02
Galatasaray, Yunanistan'dan, PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle geri dönüyor
Abone Ol google-news

Galatasaray, Olimpikos ile oynanacak özel maç için gittiği Yunanistan'da yaklaşık 2 saat bekletildi.

Dün yapılan PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle bekleyen takımdan Yunan görevliler, yeni test yapılmasını istedi.

Sorunun çözülememesi üzerine Galatasaray İstanbul'a dönüş kararı aldı.

HOŞ OLMAYAN KÜSTAH BİR TAVIR

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Yunan yetkililerin tüm kafileden yeniden PCR testi istemesi üzerine, yaşanan sorunun çözülemediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Olympiakos maçı için Atina'ya indikten sonra Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri tüm prosedürleri (Son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) yerine getirdiğimiz için, aralarında futbolcularımızın da bulunduğu kafilemizin bir bölümü pasaport ve test kontrol uygulamalarını geçti. Daha sonra Yunan yetkililerden biri, PCR testlerimizi kabul etmediklerini ve yeniden test olmamız gerektiğini söyleyerek hoş olmayan, küstah bir tavırla, pasaporttan geçen oyuncularımızın da takım otobüsünden inerek, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına ve tesadüfi kişileri rastgele teste sokmak istemelerine rağmen, tüm kafilenin yeniden teste girmesini talep etti. Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra sorunun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı kafilemiz İstanbul'a dönüş işlemlerini başlattı."

BAKAN'DAN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, Galatasaray kafilesini arayıp durum hakkında bilgi aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasaoğlu, Twitter hesabından açıklama yaparak, “Hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray Spor Kulübü'müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

'ÖZÜR BEKLİYORUZ'

Galatasaray Kulübü'nden konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, "Test sonuçlarımız kabul edilmediğinden, bulunduğumuz yerdeki lounge hizmetlerinden yararlanamıyoruz. Uçuş için gerekli prosedürler hazırlanana kadar kapıda bekleyeceğiz. Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina'da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz. Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti: "Olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz."

TFF'DEN TEPKİ

Türkiye Futbol Federasyonu, Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray Futbol Takımı'na yönelik tutuma tepki gösterdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, "Galatasaray kafilesinin istenen tüm prosedürleri yerine getirmesine rağmen Atina'ya indikten sonra karşılaştığı davranışlar kabul edilemez. Yunan makamlarının sporun ruhuna yakışmayan bu tutumunu kınıyor, Galatasaray Kulübü'müzün yanında olduğumuzu belirtiyoruz" denildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN TEPKİ

Twitter hesabından Yunanistan'a tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün Galatasaray Futbol Takımımızın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız!" dedi.

YUNANİSTAN'DAN AÇIKLAMA

Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Nikos Chardalias, Galatasaray'ın ülkeye girişinin engellenmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Nikos Chardalias, Galatasaray Futbol Takımı ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Galatasaray kafilesinin hızlı bir testten geçmeyi reddetmesi üzerine, emrimle kafilenin ülkemize girmesine izin verilmedi. Halk sağlığını uyaran konularda yasaların uygulanması vazgeçilmezdir. Bu yüzden benim emrimle ülkeye girişlerine izin verilmedi. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'da hem ülke sakinleri hem de ziyaretçileri için insan haklarına tamamen saygı duyulmaktadır."

FATİH TERİM'DEN AÇIKLAMA

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "İki taraf da yapılan test sonuçlarını kabul ediyor ama bizden hızlı bir test istediler. Nedenini sorduysak da 'uygulamaya başladık' dediler" açıklamasında bulundu.

Terim'in açıklamaları şöyle:

"Takdir edersiniz Galatasaray, uluslararası kuralları çok iyi bilen bir kulüptür. Özellikle Avrupa ve dünyadaki tüm maçlarda bu tecrübeyi en fazla edinen kulüplerdendir. 24 saat önce hepimiz test olduk. Hepimiz elimizdeki testlerle gittik.

İki taraf da yapılan test sonuçlarını kabul ediyor ama bizden hızlı bir test istediler. Nedenini sorduysak da 'uygulamaya başladık' dediler.

Dostluk maçları dostlarladır. Yapılan davranış, dostça bir davranış değil. Dönme kararımızın daha doğru olduğunu düşündük.

Dönme kararımızı almamızla birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Dışişleri Bakanımız, Spor Bakanımız, Büyükelçimiz ve Başkonsolosumuz hemen bize ulaştı.

Pasaportlarımızı istediler. Sorduğumuzda deport edeceklerini söylediler. Biz pasaportlarımızı vermedik.

Biz her sene Yunanistan'a gidiyoruz, yine gideceğiz. Ben yine söyleyeceğim, Türkiye'nin misafirperverliği hiçbir kimsede yok."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun