birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 02.12.2021 10:55

Gallup anketi: Bilim insanlarına ve bilime güven tüm dünyada arttı

Gallup adlı uluslararası araştırma şirketinin anketine göre, koronavirüs pandemisiyle birlikte bilim ve bilim insanlarına güven tüm dünyada arttı.

Gallup anketi: Bilim insanlarına ve bilime güven tüm dünyada arttı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Sağlık araştırmalarına odaklanan Londra merkezli Wellcome Trust kuruluşunun yayımladığı ankete göre, 113 ülkeden ankete katılan 119 bin kişinin yüzde 80'i bilime "çok" ya da "biraz" güveniyor.

Araştırmanın katılımcısı olmayan genetik ve bilimsel iletişim uzmanı Fatima Tokhmafshan New York Times'a yaptığı değerlendirmede "araştırma sonuçlarına şaşırmadığını" belirtti. Tokhmafshan, pandemi süresince toplum sağlığından immünolojiye epidemiyolojiden zoolojiye pek çok farklı disiplinden bilim insanının gösterdiği çabanın insanların bilim ve insanlığın refahı arasındaki ilişkiyi anlamasına katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Gallup tarafından Ağustos 2020 ile Şubat 2021 arasında gerçekleştirilen anket sonuçları 2018 yılına göre bilim lehine ciddi bir yükseliş gösteriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol