birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

ÖZEL 10.03.2019 09:09

Gaz Voda kolaya rakip

Sovyetler Birliği’nde 20’nci yüzyılda üretimine başlanan ve ABD’nin kolasına rakip olması amaçlanan gazvoda, 21’nci yüzyılda hâlâ eski Sovyet ülkelerinde tüketiliyor. Bu nostaljik gazozu Türkiye’ye getiren Syuzana Askarova Kadıköy’de açtığı mekâna Rusça’da gazlı su anlamına gelen Gaz Voda adını verdi. Annesi Rus babası Ahıska Türkü olan Askarova, retro gazoz dükkânı Gaz Voda’yla Sovyet tatlarını mekânına taşıdı. […]

Gaz Voda kolaya rakip

Sovyetler Birliği’nde 20’nci yüzyılda üretimine başlanan ve ABD’nin kolasına rakip olması amaçlanan gazvoda, 21’nci yüzyılda hâlâ eski Sovyet ülkelerinde tüketiliyor. Bu nostaljik gazozu Türkiye’ye getiren Syuzana Askarova Kadıköy’de açtığı mekâna Rusça’da gazlı su anlamına gelen Gaz Voda adını verdi. Annesi Rus babası Ahıska Türkü olan Askarova, retro gazoz dükkânı Gaz Voda’yla Sovyet tatlarını mekânına taşıdı.

Rus lezzetlerini tatmak mümkün

Rusça şarkıların yükseldiği; duvarda Putin’in, Stalin’in, Lenin’in fotoğrafları yer aldığı mekânda gaz voda dışında diğer Rus lezzetlerini tatma imkânı bulabilirsiniz. Vanilyalı cips, mayalanmış ve arpa aroması baskın olan içecek Kvas, Rus mantısı Pelmeni, kahvaltıda yiyebileceğiniz sütlü irmik Kaşa, tatlılardan ise Zefir Puff ve Medovik….

Yaklaşık 20 senedir Türkiye’de yaşayan Askarova, gaz vodayı Türkiye’ye getirmesini ve Gaz Voda markasını kurmayı şu sözlerle anlatıyor: “Aslında kuyumcuydum. İthalat ve ihracatla uğraştım. Moskova’ya gezmeye gittiğim sırada, arkadaşlarıma ‘çocukken bunu içiyordum’ diyerek gazvodayı tattırdım. Konsepti ve tadı çok farklı buldular. ‘Neden bunu Türkiye’ye getirmiyorum’ diye düşünüp bir şeyler yapmaya karar verdim. İşimi bırakıp ertesi gün Gaz Voda’yı kurdum, Moskova’da bununla ilgili araştırmalar yaptım. Marka patentini aldık. Her şey bir anda oldu.”

‘Diğer şehirlere franchising vereceğiz’

Gaz vodanın hâlâ eski Sovyet ülkelerinde yoğun olarak tüketildiğini söyleyen Askarova, mekâna gelenlerin ve Rus lezzetlerini tadanların olumlu tepkiler vermesinden oldukça memnun. Bu nedenle markayı büyütüp diğer şehirlere franchising vermek için görüşmeler yaptığını belirtiyor. “Kadıköy’de çok fazla Rus yaşıyormuş. Mekânı açınca öğrendim. Sürekli müşterilerim var. Çok güzel tepkiler alıyorum onlardan” diyen Askarova, ürünlerin tamamını kendilerinin ürettiğini belirtti. Askarova, İstanbul’daki ikinci şubesini Balat ya da Karaköy’de açmayı düşündüğünü belirtti.

***

Gaz voda nasıl ortaya çıktı?

ABD’nin Sovyet yönetimine Coca-Cola’yı göndermesinin ardından kolanın tadı oldukça beğeniliyor. Sovyetler ise soğuk savaş yaşadığı Amerika’nın hiçbir ürününü ülkeye sokmamaya kararlı olduğu için, kolaya benzer özgün bir ürün yaratma arayışına giriyor. İlk olarak Gürcistan’da bir eczanede çırak olarak çalışan ve bitkilerle haşır neşir olan birisinin ürettiği gazlı içecek, devlet desteğiyle büyüyüp gazvoda adı altında tüm Sovyetler’e ve Balkanlar’a yayılıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol