birgün

13° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 24.08.2021 12:03

Gazeteci Ali Çarman’dan göçün 60‘ncı yılı sergisi

Gazeteci Ali Çarman‘ın Türkiye‘den işgücü göçünün 60‘ncı yılı vesilesiyle hazırladığı "Valizler Dolusu Umut!" sergisi Stuttgart‘ta DGB‘nin merkez binasında eylül ayı ortasına kadar sürecek.

Gazeteci Ali Çarman’dan göçün 60‘ncı yılı sergisi

BirGün/STUTTGART

Gazeteci Ali Çarman‘ın Türkiye‘den Almanya‘ya işgücü göçünün 60 yılını çeşitli boyutlarıyla belgeyen fotoğraf ağırlıklı "Valizler Dolusu Umut!" sergisi Stuttgart’ta devam ediyor.

Geçtiğimiz ay başında DGB‘nin (Alman İşçi Sendikaları Birliği) Stuttgart merkezinde başlayan sergi, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu‘nun (DİDF) ve DGB‘nin işbirliğiyle gerçekleştirildi. Sergi, Ali Çarman’ın geçtiğimiz yıl yayınladığı "Türkiyeli İşçilerin Almanya‘ya Gelişlerinin 60‘ncı Yılında / Valizler Dolusu Umut" başlığı altındaki kitap çalışmasının devamı.

Gazeteci Çarman‘ın uzun yıllar sürdürdüğü çalışmaların ürünü olan sergiye ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"Yıllar önce İtalya, Yunanistan, Portekiz, Türkiye ve daha nice ülkelerin emekçileri valizlere umutlarını doldurup, yollara düştüler. Üç beş yıl derken, yıllar su gibi aktı. Ve 60 yılı geride bıraktık. Yeni nesiller burada doğup, burada büyüdüler. İş için gelinen Almanya, kuşaktan kuşağa ve hayatın gerçekleriyle birlikte kalıcılığa ve yaşam ülkesine dönüştü. Bugün artık insanlarımız daha iyi bir yaşam mücadelesini ve gelecek planlarını parçası oldukları toplumun emekçileriyle birlikte vermekte. 60 yıllık tarihi sürece kısa bir bakış, Türkiyeli işçilerin Almanya serüvenlerinin en eski kökleriyle, en yeni dalları arasında bağ kuruyor. Toplumsal yaşamı bilinçle kurabilmenin bir ön koşulu vardır. Geçmişi bilmek, şimdiki zamanı öğrenmek ve bu temel üzerinde geleceği inşa etmek. ‚Valizler Dolu Umut‘ sergimizin anlamı budur."

gazetici-ali-carman-dan-gocun-60-nci-yili-sergisi-913772-1.
Gazeteci Ali Çarman

Sergi, göçün 60 yılının dünü ve bugününden çok sayıda fotoğrafın yerleştirildiği 30 büyük panoya yerleştirilmiş fotoğraflar ve Çarman‘ın büyük bir titizlikle toplamış olduğu mektup, resmi evrak, afiş gibi çok sayıda materyalden oluşuyor.

gazetici-ali-carman-dan-gocun-60-nci-yili-sergisi-913773-1.
Metal İşçileri Sendikası‘nın Almanya‘daki göçmenleri ve sorunlarını konu alan ilk büyük kongresi Frankfurt‘ta gerçekleştirildi (1986)

Açılışı DGB‘nin ve ver.di‘nin (Birleşik Hizmet İşleri Sendikası) Stuttgart başkanlarının katılımıyla gerçekleştilen sergi, Almanya‘daki ilk kuşak göçmenlerin günlük yaşamlarına, sosyal ve kültürel etkinliklerine, eşit haklar mücadelesine aktif katılımlarına ilişkin çok önemli görsel malzemeyi biraraya getirerek, ülkenin 60 yıllık tarihinin daha iyi anlaşılması ve öğrenilmesine katkıda bulunuyor.

gazetici-ali-carman-dan-gocun-60-nci-yili-sergisi-913774-1.