birgün

18° AÇIK

Gazeteci Güngör Arslan cinayetinde tutuklanan avukat hakkında Ülkü Ocakları detayı

Gazeteci Güngör Arslan’ın öldürülmesi olayında tutuklananlar arasında eski Kocaeli Ülkü Ocakları Başkanı Ersin Kurt da yer aldı. Arslan, Kurt’un aldığı reklam ihalelerini haberleştirerek gündeme getirmişti.

GÜNCEL 28.02.2022 13:34
Gazeteci Güngör Arslan cinayetinde tutuklanan avukat hakkında Ülkü Ocakları detayı
Abone Ol google-news

Gazeteci Güngör Arslan, 19 Şubat'ta Ramazan Özkan isimli şahıs tarafından tabancayla vuruldu. Göğsüne ve sağ bacağına isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Güngör Arslan, kaldırıldığı Kocaeli Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Cinayetin ardından soruşturma başlatan polis, Özkan ile birlikte 11 kişiyi gözaltına almış, toplamda 10 kişi de tutuklanmıştı. Cinayet soruşturması kapsamında tutuklananlar arasında aldığı reklam ihalelerinin gazeteci Güngör tarafından haberleştirilen MHP’li Ersin Kurt da yer aldı.

Kocaeli’nin Ülkü Ocakları Başkanlığı’nı da yapan Kurt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başta tramvay giydirmeleri olmak üzere bütün reklam alanlarının ve gazetelerin reklam pazarlamasını yapan KentPark LTD.ŞTİ.’nin de sahibi.

Güngör Arslan, sahibi olduğu Ses Kocaeli internet gazetesinde 3 ve 8 Şubat’ta “Tramvayın giydirmelerini kim yapıyor?” ve “Nasıl avukatlık yapabiliyor?” başlıklı haberlerde Ersin Kurt’un avukatlık kanununu ihlal ettiğini yazmıştı.

Reklam şirketinin aldığı işler ile ilgili iddiaları da haberleştiren Güngör ayrıca Ersin Kurt’un Avukatlık Kanunu’na göre başka bir iş yapamayacağını da belirtmişti.

İFADELER ORTAYA ÇIKTI

Olayın ardından kaçan Ramazan Özkan, olayın azmettiricisi Burhan Polat ve avukatı Ersin Kurt’un emniyetteki ifadeleri de ortaya çıkmıştı.

Avukat Ersin Kurt’un cipini kullandığını, Güngör Arslan’ın avukatla ilgili yaptığı haberin altına yapılan yorumu kendi üzerine aldığını söyleyen Burhan Polat, “Ayrıca Güngör Arslan, Ersin Kurt ve onun kullandığı beyaz renkli ciple ilgili haber yapmış. Fakat bu haberin içeriğini bilmiyorum. Bu haberin altına da birileri, bu aracı kullanan kişiler torbacı, hapçı gibi yorumlar yapmış, ben de Ersin Kurt’un aracıyla haberin yapıldığı dönemlerde çok dolaştığım için yapılan bu yorumları üzerime aldım. Bu haber ve yorumlarla ilgili Ersin Kurt’un zarar görmemesi için hiçbir şekilde Güngör Arslan ile irtibata geçmedim” diye konuştu.

‘BU KADAR BÜYÜYECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİM’

Burhan Polat, daha sonra Hasan Emre Çelik ile görüşerek “Güngör Arslan’ı bir korkutmak lazım, kızdan uzak durması lazım. Bu da ne şekilde olursa olsun” diye söylediğini, Arslan’ın vurulduğunu haberlerden öğrendiğini, böyle bir sonuç çıkacağını tahmin etmediğini söyledi. Burhan Polat “Olayların bu kadar büyüyeceğini hiç düşünmedim. Hasan’a ‘Gözü korksun da ne şekilde korkarsa korksun’ dedim ancak ‘Tabancayla vurun’ demedim” ifadelerini kullandı.

Hasan Emre Çelik ise Burhan Polat ve Ramazan Özkan ile aralarında geçen görüşmeleri, 3 bin TL’ye silah satın almasını, Özkan’ı olay yerinin yakınına bırakmasını, Özkan’ın Güngör Arslan’ı vurduktan sonra “Abi, ben bir şey yaptım” diyerek kendilerini aradığını söyledi.

‘YAPTIĞI HABER YALAN DEĞİL, OLAN BİR ŞEYİ HABER YAPMIŞTIR’

Avukat Ersin Kurt ise ifadesinde Ramazan Özkan’ı tanımadığını, Burhan Polat’ı tanıdığını, aralarında müvekkil-avukat ilişkisini olduğunu, kendisinin galerici olduğunu iddia ederek, “Mevcut kullandığım aracı 150 bin kilometreyi geçtiği için satmak istiyordum. Araçta çarpma da olduğu için Burhan Polat’tan yardım istedim. Hem bakımlarını yapıyor hem de aracı satacaktı. Hatta Edremit’te alıcı bile bulmuştu. Bir haftadır yoğun görüşmenin nedeni budur.

Kendisi bu sürede aracı da sık kullanmıştır. Benim Güngör Arslan ile ilgili olumsuz kanaatim yoktur. Benimle ilgili son yaptığı haber yalan değil, olan bir şeyi haber yapmıştır. Haberde de hatalı işlem ya da usulsüz olduğuna dair herhangi bir ibare yoktur” dedi.

‘HABERE HERHANGİ BİR TEPKİ GÖSTERMEDİM’

Habere tepki göstermediğini savunan Ersin Kurt, “Benimle ilgili yaptığı habere herhangi bir tepki göstermedim. Kendisi ile gördüğümüz yerde selamlaşırdık. Benim bugüne kadar sadece ona değil; hiç kimseye kırıcı bir sözüm bile olmamıştır. Kendisinin uğradığı saldırı ve yaşamını kaybetmesine korkunç üzgünüm. Kendimi ifade etmekte de güçlük çekiyorum. Burhan Polat ile görüşmelerimiz tamamı araç alım ve satımı ile ilgilidir. Dosyada yer alan Özgür Taşkıran olaydan 2 gün sonra yanıma gelmiş ve avukatı olmam nedeniyle benden dosyaya bakmamı istemiştir. Fakat dosyasına bakmayacağım ve teslim olmasını istedim” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol