Gazeteci Güreş’in babalık hakkını aldılar

21.12.2018 13:50 GÜNCEL
Antep’te gazetecilik yapan Murat Güreş’e, polise hakaret ettiği gerekçesiyle “ertelemesiz” hapis cezası verildi. Mahkeme, Güreş’in iki çocuğunun velayet hakkını da elinden aldı

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Hüseyin Şimşek

Antep’te yayın hayatını sürdüren Yurt Haberler ve Dev Haber internet sitelerinin yayın kurulu üyesi gazeteci Murat Güreş’e “polise hakaret” ettiği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Geçen yıl yaptığı bir paylaşımda polis ekiplerine eleştirilerde bulunan Güreş hakkında kamu davası açıldı. Antep 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren yargılamanın son duruşmasında Güreş, hakaret amacının bulunmadığını yalnızca eleştiriler yönelttiğini söyledi.

Güreş’in savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Güreş’e 1 yıl hapis cezası verdi. Suçun “alenen” işlenmesini gerekçe gösteren heyet, cezayı 1 yıl 2 ay 17 güne çıkardı. Ceza, Güreş’te herhangi bir pişmanlık belirtisi olmadığı gerekçesiyle ertelenmedi.

Resmi olarak "babalık" yapamayacak

Güreş’e verilen ceza bununla da sınırlı kalmadı. Polise hakaret ettiği öne sürülen Güreş’in iki çocuğunun velayet hakkı da elinden alındı. Mahkeme heyeti, Güreş’in cezası infaz edilene kadar çocuklarına yasal olarak babalık yapamayacağına hükmetti.

“Acımasız bir karar”

Antep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi sunacağını bildiren Güreş, BirGün'e yaptığı açıklamada, “Babalık hakkımı elimden alacak kadar acımasız bir kararla karşı karşıyayım. İtirazımızı yapacağım. Takdir istinaf mahkemesindedir ancak cezaevine girmekten korkmuyorum. İfade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğim” dedi.