birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Gazeteci Merdan Yanardağ: Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez

Gazeteci Merdan Yanardağ, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tabii bunların üzerine gitmemiz lazım" ifadeleriyle kendisini hedef almasına ilişkin açıklama yaptı. Yanardağ, "Hakaret yok, bilimsel tarih tartışması var. Bu konuda Atatürk'ün sözleri ve TBMM'nin Vahdettin hakkındaki kararları açıktır. Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez" ifadelerini kullandı.

MEDYA 17.09.2022 23:37
Gazeteci Merdan Yanardağ: Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez
Abone Ol google-news

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini hedef alan sözlerine ilişkin açıklama yaptı. Yanardağ, "Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez" dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’da düzenlenen 22. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısının ardından dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ’ı, Osmanlı üzerinden yaptıkları değerlendirmeler nedeniyle hedef alan Erdoğan, "Tabii bunların üzerine gitmemiz lazım. Yani bu meydan o kadar boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza eğer layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım" dedi.

Gazeteci Merdan Yanardağ, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

"Osmanlı bir milletin değil, bir ailenin adıdır" diyen Yanardağ, şunları söyledi: "Osmanlı bütün milletin, Türk ulusunun ecdadı yerine konulamaz. Hakaret yok, bilemsel tarih tartışması var. Bu konuda Atatürk'ün sözleri ve TBMM'nin Vahdettin hakkındaki kararları açıktır. Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez."

Yanardağ açıklamasına şöyle devam etti:

"1- M. Kemal Atatürk, Nutuk'da şöyle diyor: "Osmanoğulları, Türk Milletinin hakimiyet ve saltanatına zorla el koymuşlardı (vaziülyed olmuşlardı). Bu tasallutlarını altı asırdan beri idame eylemişlerdir. Şimdi de, Türk Milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek... "

2- Atatürk, Nutuk'da şöyle diyor: "... hakimiyet ve saltanatını isyan ederek bilfiil eline almış bulunuyor. Mevzubahis olan, millette hakimiyet ve saltanatını bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meseslesi değildir. Mesele zaten emrivaki olmuş bir hakikatti ifadeden ibarettir."

3- Mustafa Kemal Atatürk, Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'i ve Damat Ferit iktidarını ise çok ağır bir dille, kanıtlarını ortaya koyarak eleştiriyor. Ona "hain" ve "sefil" diyor. Mustafa Kemal'i mi yargılayacaksınız?"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol