birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.01.2022 19:33

Gazeteci Metin Göktepe, katledilişinin 26'ncı yılında mezarı başında anıldı

Haber takibi sırasında polislerce katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, 26'ncı ölüm yıldönümünde mezarı başında ailesi, çalışma arkadaşları ve meslektaşlarının katıldığı bir törenle anıldı.

Gazeteci Metin Göktepe, katledilişinin 26'ncı yılında mezarı başında anıldı

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 26'ncı yılında da unutulmadı.

Göktepe’yi anmak için düzenlenen İstanbul'un Esenler ilçesinde bulunan Kemer Mezarlığı'ndaki törene, Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Evrensel gazetesi çalışanları, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, TİP Milletvekili Ahmet Şık, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ile Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve arkadaşları katıldı.

Anma töreninde konuşan Metin Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe, "Bugün yine Metin ile buluşmaya geldik. 26 yıl önce şu saatlerde Metin öldürülmüş tutsakların cenazesini izlemek üzere hala yaşıyordu. Ne yazık ki gözaltına alınıp katledildi. Bugün burada olmanız çok kıymetli. Metin'i unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise arkadaşı Metin Göktepe için şunları dile getirdi:

“Metin’in bıraktığı miras bugün gazetecilere ışık tutuyor. Çok sayıda gazeteci aslında Metin'e bakarak gazeteciliğe başladı. Bugün hala onun gerçeği ortaya çıkarma gayreti halkın haber alma hakkı açısında durumu, tutumu, duruşu bize yol göstermeye devam ediyor. Ben Metin'in şahsında kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımızı saygıyla anıyorum.”

KILIÇDAROĞLU MESAJ YAYINLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gazeteci Metin Göktepe'yi ölüm yıl dönümünde andı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gerçekler aydınlansın diye mesleğini icra ederken, gözaltında katledilen gazeteci Metin Göktepe'yi rahmetle anıyorum. İçimizdeki bu acılar hiç dinmeyecek ama benzer acıların yaşanmadığı bir ülkeyi hep birlikte inşa etmek, tek suçu haber yapmak olan Metin Göktepe'ye borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

HABER TAKİBİ SIRASINDA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Gazeteci Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 yılında Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek için gittiği Alibeyköy’de gözaltına alındıktan sonra, Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda polislerce dövülerek öldürülmüştü.

Göktepe'nin 'duvardan düşüp öldüğü' açıklanmış, gazeteciler ile ailesinin takibi sonucu gerçek ölüm nedeni ortaya çıkarılmış ve sorumlular hapse mahkûm edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol